Prof. Dr. Kazım Uysal 7. Engelsiz Bilişim Günleri’nde

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Yakın Doğu Üniversitesinde düzenlenen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’ın da konuşma yaptığı 7. Engelsiz Bilişim Günleri etkinliğine katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Yakın Doğu Üniversitesinde (YDÜ) 7. Engelsiz Bilişim Günleri etkinliğine katıldı.

YDÜ İrfan Günsel Kongre Merkezi'nde KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 7. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri'nein açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan S. Günsel, KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Aydın ile üç üniversitenin akademik ve idari personelleri, Türkiye’den giden ilgili kurum müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÇOCUKLARININ GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

7. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İstiklal marşının okunmasına YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri işaret diliyle eşlik etti. Ardından Algım Özel Eğitim Merkezi ile Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin gösterisi izlendi. Gösterinin ardından özel eğitim çocukları Prof. Dr. İrfan S. Günsel’e hediye sundular. Prof. Dr. Günsel de tüm çocuklara çeşitli armağanlar verdi.

Daha sonra sırasıyla, Başbakanlık Engelli Hizmetler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

KİBRİT: ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNLERİNE İLK ADIM 2013'TE ATILDI

Günay Kibrit, KKTC engelsiz bilişim günlerinin geçmişinden bahsederek başladığı konuşmasında, bugün yedincisinin düzenlenen etkinliğin, 2013 yılında YDÜ Centre of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ile Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin Celal Bayar Üniversitesi’nin iş birliğinde KKTC’deki sivil toplum örgütlerinin katılımı ile ilk adımın atıldığını vurguladı.

Kibritçi, her geçen yıl çok daha gelişmiş, çok daha güzel şeylere imza atan bir etkinlik durumuna geldiğini belirterek, "Bu yolda bizleri yalnız bırakmayan Türkiye yetkilileri ve daire başkanlığına teşekkür ederim" diyerek şöyle devam etti:

Bu adımları atarken Yakın Doğu Üniversitesinin öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zehra Altınay, Prof. Dr. Fahriye Altınay ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim görevlilerinden Mustafa Özhan Kalaç Hocamız bizlere her zaman destek oldu ve buraya taşıdı. Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulunun birincil misyonu engelli bireylerin devletle olan ilişkilerinin arasında bir köprü kurmayı amaçlayarak, engelli bireyler için toplum içinde engelsiz yaşamayı sunmaktadır. Bilişimle engellerin kolay aşılabileceğini görüyoruz. %90 oranında engeller bileşimle ortadan kaldırılmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi engelli bireyler konusunda lokomotif bir üniversitedir. Engelli bireylerin toplumda var olduğu dikkate alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

ŞANLIDAĞ: ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu iş birliği ile KKTC 7. Engelsiz Bilişim Günlerini birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bizler, Üniversite mensupları olarak, engelli kardeşlerimizin bilişim ve teknoloji hizmetlerinden yararlanarak sosyal hayatlarına, kamu kurum hizmetlerinden yararlanmalarına, eğitimlerine ve bilgiye erişimlerini artırmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Şanlıdağ; “11-13 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi sonuç bildirgesinde yer alan engelli bireylerin eğitimde fırsat eşitliği, eğitim müfredatının düzenlenmesi ve engelli istihdamı gibi üç önemli başlıkta Yakın Doğu Üniversitesi olarak üzerimize düşeni yerine getireceğimizi Kongre kapanış oturumunda belirtmiştik. KKTC’de engelli haklarına yönelik somut adımları atmış olmanın huzuru içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Şanlıdağ, konuşmasının sonunda MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç’a, Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Aydın’a, sempozyuma destek veren kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerine teşekkür etti.

UYSAL: İNSANA NE KADAR YATIRIM YAPILIRSA YERİNDEDİR

Prof. Dr. Kazım Uysal ise Üniversitemizin eğitim noktasında Engelsiz Yönlendirme ve Bilgilendirme Sistemini geliştirdiklerini ve bunu üniversitelerle paylaştıklarını vurgulayarak, "Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Denizin altında bir denizaltı, gece bir uçak istediğiniz bir yere gidebiliyor. Dolayısıyla bu araç ve gereçler için harcanan paralar, insan refahını artırmak, engelli vatandaşların, engelli öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırabilmek için de harcanabilir" dedi.

"İnsan yaratılışın merkezindedir. Bundan dolayı insana ne kadar yatırım yapılırsa yerindedir. Biz böyle bir inancın mensuplarıyız" diyen Prof. Dr. Uysal, 7. Bilişim Günleri’nde yer almak ve katkı bulunmaktan mutlu olduklarını belirtti.

ATAÇ: YDÜ, MCBÜ'NÜN HER ZAMAN YANINDA

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç da insanlık tarihinde de medeni tarihinde de insanlığı merkezine almış bir ecdadın torunları olarak bilginin bu alanda insanlığa, topluma nasıl yarar sağlayacağına ve farkındalıklar oluşturmaya odaklı bir üniversite olma yolunda adım adım ilerlediklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

Bununla beraber Manisa Celal Bayar Üniversitesi engelsiz bir dünyanın temelini atan,  bu alanda farkındalık oluşturmasında imkan tanımak adına teknolojiyi bu süreçte kullanabilen bir üniversite. Yakın Doğu Üniversitesine her zaman Manisa Celal Bayar Üniversitesinin yanında oldukları için teşekkür ediyorum.

BAŞBAKAN TATAR: ENGELLİ YAŞAMA HERKES ADAYDIR

Etkinlikte son sözü alan KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise, "Bizler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde adı üstünde ‘Türk Cumhuriyetinde’, bu önemli coğrafyada, kendi insanlarımıza sahip çıkıyoruz. Devletimiz halka hizmet ederken elbette ki engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, eşitlik temelinde bir vatandaş olarak ekonomik mücadelede onları kazanabilmek ve onlara sahip çıkmak adına ve günün sonunda insan olmanın gereği ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Engelli yaşama herkes adaydır. Bu bakımdan sorumluluk bilinci içerisinde herkes birbirlerine yardımcı olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ile Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal, Başbakan Ersin Tatar’a günün anlamına ilişkin birer hediye sundular.

REKTÖRÜMÜZ SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

Rektörümüz KKTC Programında Kazakistanlı sanatçılar Arshyn Kabylbek, Rakhat Saparalieva ve Zeynelkhan Mikhamedjan’ın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladıkları ve toplamda 22 eserden oluşan karma sergi ile Kazakistanlı sanatçı Almas Nurgozhayev’e ait 15 eserden oluşan kişisel resim sergisinin de açılış törenine katıldı.

KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın da katıldığı törende açılış kurdelesini Prof. Dr. Kâzım Uysal ile Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın da aralarında bulunduğu protokol üyeleri kesti.

Prof. Dr. Uysal ve Prof. Dr. Aydın, açılışın ardından eserleri sergilenen sanatçıları kutladılar ve başarılarının devamını dilediler.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 09 Aralık 2019, Pazartesi / 645 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Prof. Dr. Kazım Uysal, Engelsiz Bilişim Günleri, Yakın Doğu Üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler