24 Kasım Öğretmenler Günü DPÜ’de Kutlandı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği ve Öğretmenlik Mesleği konulu panel düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Öğretmenler Günü etkinliği düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Mavi Salon'da düzenlenen etkinliğe Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkan Vekili Salih Özden, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Terzi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, akademik ve idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

PROF. DR. İRFAN TERZİ: EĞİTİM İNSANIN KENDİSİNİ TANIMASIDIR

Öğretmen Günü hakkında bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Terzi, sözlerine "Öğretmenler çağın gereklerini ve teknolojiyi iyi kullanmalıdır. Biz de bu fakültede böyle bir eğitim vermeye çalışıyoruz" diyerek başladı.

"Eğitim insanın kendisini tanımasıdır" diyen Prof. Dr. İrfan Terzi şöyle devam etti: "Biz neyiz, ne için gönderildik ve amacımız nedir diye düşünmeliyiz. Kur'an-ı Kerim'de ilk ayet 'Oku'dur. Biz de ilk önce kendimizi sonra evreni okumalı, öğrenmeliyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed, 'Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz' demiştir. Hz. Ali'nin 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' sözü vardır. Mustafa Kemal Atatürk 'Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' demiştir. Son olarak Theodore Roosevelt'in, 'Eğer bir insanı akıl yönünden eğitip de ahlak yönünden eğitemiyorsanız, toplumun başına yalnızca bir bela yetiştiriyorsunuz demektir' sözünü hatırlatmak isterim. Bizler de insani değerlerle birlikte eğitim vererek öğretmen adaylarını yetiştirmenin gayreti içindeyiz" dedi.

PROF. DR. KÂZIM UYSAL: EN ÖNEMLİ FAKÜLTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, "Biz Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak çok büyük bir üniversiteyiz. 10 fakültemiz var. Ancak en önemlisi Eğitim Fakültesi. Çünkü Eğitim Fakültesi öğretmen yetiştiriyor ve biliyorsunuz gelecek öğretmenlere emanettir. Bazı meslekler vardır, insanın refahı için çalışır ama öğretmenler insan için çalışır. Böyle bir dönemde, nefsini düşünen ve başkasının yok etmek isteyen insanların olduğu dönemde, insanlığın öğretmenlere daha çok ihtiyacı var. İnsani değerler kaybolursa bugünküne benzer bir dünya meydana gelir. İnsanı kaybedersek, toplumu kaybederiz, geleceği kaybederiz. Günümüzde teknolojik gelişmelerle teknolojiye bağlı güç dengeleri sürekli değişiyor ama insani değerlerini kaybeden ülkelerin geri dönüşü olamaz. Bizim milletimiz bu anlamda değerlerini yitirmeyen milletlerden biri. Bu yolda sizlere de çok güveniyoruz. Her gününüzün bu ülkeye ve insanlığa hizmet etme aşkıyla geçmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

DR. ÖMER TORAMAN: EĞİTİM FAKÜLTELERİ YALNIZCA ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEMELİ

Etkinlikte konuşan Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ise sözlerine "Osmanlı'nın son yıllarından bugüne eğitim seviyesinin düşük olduğu toplum yapısında öğretmenlik mesleğinin geliştirilmesi için pek çok uygulama yapıldı" diyerek başlayan Vali Dr. Ömer Toraman, "Önceden lise mezunları öğretmenlik yapıyorken şimdi bu görev Üniversitelere verilmiş durumda. Ülkemizde eğitim fakültelerinin öğrencileri kendini yetiştirmiş öğretmen adaylarından oluşuyor. Umarız bu eğilim gelecekte de sürecektir" dedi.

"Türk milli eğitim sistemi toplumun gereksiniminin üzerinde öğretmen yetiştirince bir adaletsizlik oluştu" diyen Dr. Ömer Toraman, "Bugün gelinen noktada eğitim fakültelerini yalnızca öğretmen yetiştiren kurumlar olarak görmemek gerekiyor. Bu görevlerinin yanında eğitim fakülteleri insanlığı eğiten, toplum eğitimini önemseyen, proje geliştiren kişilerin yetiştirildiği yerler olmalıdır. Öğretmen olduğunuzda siz değerli öğrencilerimize kendinizi bu yönde de geliştirmenizi öneriyorum. Türkçe öğretmeni yalnızca kendini Türkçe'de geliştirmemeli" şeklinde konuştu.

"ÖĞRETMENİN TOPLUMDAKİ SAYGINLIĞINI YENİDEN İFA ETMELİYİZ"

Öğretmenlerin toplumdaki saygın konumunun yeniden sağlanması gerektiğini söyleyen Vali Toraman, "Bu eğitim sistemi Türkiye'nin en ücra köşesine bile, idealleriyle yola çıkan öğretmenler gönderdi ve bu kişiler gittikleri her yerde söz sahibi olan, saygı gören ve görüşü sorulan kişiler oldular. Toplumda öğretmene olan saygıda yaşanan düşüşü yeniden ifa etmeliyiz. Velilerin özellikle çocuklarına öğretmenlik yapmaması, öğretmenin çalışma alanına müdahale edilmemesi gerekiyor. Elbette öğretmenlerin yükü de ağır. Onlar da öğrencileri hayata hazırlamaya çalışıyorlar. Ümit ediyorum öğretmen olduğunuzda bu mesleği en iyi şekilde yerine getireceksiniz. Bugün hitap edeceğiniz kitlenin ülkemizin 2053 hedefine ulaşmasına katkı sunacağını unutmayalım. Her ne kadar onlar bir yandan öğrenmeye devam eden öğrenciler olsalar da öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

BAKAN SELÇUK'TAN DPÜ'YE ÖZEL MESAJ

Toraman'ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u Üniversitemize özel Öğretmenler Günü mesajı katılımcılara izletildi.

Selçuk'un mesajının ardından Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri Ege Kovan ve Deren Demirbilek, Öğretmenler Günü ile ilgili şiir okudular.

ÖĞRETMENLİK EMSLEĞİ PANELİNDE MERAK EDİLENLER SORULDU

Etkinliğin son bölümünde, Eğitim Fakültemizin akademisyenlerinden Doç. Dr. Dr. Metin Demir'in moderatörlüğünde, geçmişte Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde akademisyenlik görevi yürüten Kütahya Belediye Başkan Vekili Salih Özden, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve eğitimci Ayhan Korkmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı Öğretmenlik Mesleği konulu bir panel düzenlendi. Panelde öğrenciler öğretmenlik mesleği hakkında merak ettiklerini konuşmacılara sordular.

Panelin ardından konuşmacılara Üniversitemizin altın anahtarı hediye olarak sunuldu.

Etkinliğin sonunda düzenlenen kokteylde, Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesinin öğrencilerinin oluşturduğu Grup Akortsuzlar katılımcılar için konser verdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 22 Kasım 2019, Cuma / 1539 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, 24 Kasim Ögretmenler Günü,

Bu Kategorideki Diğer Haberler