Üniversitemizde Bor Katkılı Yanmaz Boya Üretildi

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şen’in başkanlığındaki 15 kişilik ekip, yaklaşık üç yıldır yapılan çalışmalar sonucunda, nano teknolojiyle bor katkılı yanmaz boya üretmeyi başardı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Fatih Şen şunları söyledi: "Ürünümüz şu anda seri üretime hazır durumda. Öncelikle toplu kullanım alanları olan okullar, yurtlar, hastaneler ve askeri binalarda yangınlara karşı bu tür yanmaz boyaların kullanılması gerekir.”

Dünya genelinde bugüne kadar üretilen boyalara en fazla yanmayı geciktirici özellik kazandırıldığını ancak bu malzemelerin ise insan hayatı için çeşitli riskler oluşturduğunu vurgulayan Doç. Dr. Fatih Şen, şöyle konuştu: "Özellikle ABD ve AB ülkelerinde geliştirilen yanmayı geciktirici malzemelerin uygulandığı maddenin içeriğini değiştiriyor ve uygulama zorlukları yaşanıyor. Ayrıca söz konusu malzemelerin yanmayı geciktirmesine rağmen, yanma sırasında hidroklorik, hidrobromür gibi zehirli gazlar salgılıyor. Bu malzemeler yanma sırasında ölüm ve zehirlenmelere neden olan karbonmonoksit gazı oluşumunu da engellemiyor."

“Çevre dostu, sağlık açısından da zararsız”

Bor katarak kendi ürettikleri boyanın ise tamamen yanmaz özelliğe sahip olduğunu belirterek, yapılan tüm testlerin başarıyla sonuçlandığını, üretilen yanmaz boyanın çevre dostu olduğunu ve sağlığa zararının olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Fatih Şen, sözlerine şöyle devam etti: "Bilimsel çalışmalarımızda kullandığımız ham maddenin tamamı yerli kaynaklardan temin edildi. Bu projemize, DPÜ yönetimi ve bölüm başkanımız Prof. Dr. Yunus Erdoğan'ın büyük katkıları oldu. Biz ekip olarak üniversitemizin nanoteknoloji laboratuvarlarında yaptığımız deneyler sonucu nanomalzeme temelli ve bor katkılı yeni bir ürün ortaya koyduk. Bu ürünün çevre dostu olmasının yanı sıra kesinlikle insan sağlığına da zarar vermiyor."

“Toplumsal olaylarda atılan molotof sonucu güvenlik güçlerinin araçlarının yanması da engellenebilir.”

Bor katkılı yanmaz boyanın seri üretime geçilerek binalarda kullanıma sunulması gerektiğini dile getiren savunan Doç. Dr. Fatih Şen, "Ürünümüz şu anda seri üretime hazır durumda. Öncelikle toplu kullanım alanları olan okullar, yurtlar, hastaneler ve askeri binalarda yangınlara karşı bu tür yanmaz boyaların kullanılması gerekir. Bu uygulama tüm boya çeşitlerinde kullanılabilir. Ayrıca karayolu taşıtlarının boyanmasında da kullanılabilir. Toplumsal olaylarda atılan molotof sonucu güvenlik güçlerinin araçlarının yanması da engellenebilir." dedi.

Doç. Dr. Fatih Şen, yanmaz boyanın normal üretilen boyalara sadece birkaç lira ek maliyet getirdiğini sözlerine ekledi.

Haber videosu için https://www.youtube.com/watch?v=YdqG9-hTeXk

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 13 Aralık 2016, Salı / 1837 defa okundu.

Etiketler : DPU, Biyokimya, Yanmaz Boya, Doç. Dr. Fatih Şen,

Bu Kategorideki Diğer Haberler