TÜBİTAK’tan DPÜ ile Kiev Politeknik’in Bor Alanında İş Birliğine Destek

DPÜ ile Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü (KPI) akademisyenlerinin görev aldığı bor tabanlı projenin, TÜBİTAK - MESU İkili İş Birliği Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulundu.

DPÜ akademisyenlerinin yürütücülüğündeki proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi Müdürümüz olan Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyemiz Prof. Dr. Mustafa Tuncer’in yürütücülüğünde Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin birlikte çalışarak hazırladığı, “MAB Fazlarıyla Güçlendirilmiş Bor Tabanlı Seramik Malzemelerin Üretimi ve Yapısal Uygulamaları” başlıklı proje, TÜBİTAK - MESU (Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı) İkili İş Birliği Programı toplam 10 ortak projeden biri olarak kabul edildi. 24 ay süre ile desteklenen proje ekibinde, Türkiye’den yürütücü olarak Prof. Dr. Mustafa Tuncer, araştırmacı olarak Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Dr. Öğr. Üyesi Hülya Biçer, Ukrayna’dan ise KPI Yüksek Sıcaklık Malzemeleri ve Toz Metalürjisi bölümünden Prof. Dr. Iurii Bogomol ve ekibi yer alacak.

Prof. Dr. Mustafa Tuncer, elde edilen destekle ilgili açıklamasında, proje kapsamında savunma, uzay ve havacılık alanlarındaki yapısal uygulamalarda kullanılan bor içeren ileri teknoloji seramik malzemelerin sinterlenmesi ve mekanik özellikleri inceleneceğini belirtti.

Projenin araştırmacılarından olan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, ikili iş birliği ile bilimsel çıktılara ilave olarak stratejik öneme sahip bor temelli mühendislik seramiklerinin üretimi ve karakterizasyonu konularında bilgi birikimi oluşturulmasının da amaçlandığını söyledi.

İki üniversitenin iş birliğinin ülkemiz, Kütahya ve üniversitemiz açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ise TÜBİTAK’ın projeye verdiği destekten üniversitemiz adına büyük bir memnuniyet duyduk. Desteklenen akademisyenimizi ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” dedi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 18 Kasım 2022, Cuma / 991 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, dpü ileri teknolojiler merkezi, dpü iltem,

Bu Kategorideki Diğer Haberler