DPÜ’de Zafer Bilim ve Kültür Şenliği Coşkusu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile DPÜ Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğinde hazırlanan Zafer Bilim ve Kültür Şenliği için Evliya Çelebi Yerleşkemizde tören düzenlendi.

DPÜ'de 1. Zafer Bilim ve Kültür Şenliği düzenlenen törenle başladı.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız tarafından Teknoloji Transfer Ofisimizin (DPÜ TTO) iş birliğiyle Tırmanma Duvarı önünde düzenlenen etkinliğe Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Necati Gündüz, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzim Uysal, Kütahya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Köse, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Şahmurat Arık, dekanlarımız, İl Özel İdare Genel Sekreteri Murat Koyak, Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Zafer Kalkınma Ajansı Kütahya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser, Keramika Genel Müdürü Emin Yüce, İGSAŞ Ar-Ge Müdür Yardımcısı Ahmet Akbulut, üniversitemizin akademik ve idari personellerinin yanı sıra çok sayıda öğrencimiz katıldı.

PROF. DR. ÖZ: HEPSİ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ 144 PROJE YARIŞTI

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan DPÜ TTO Müdürümüz Prof. Dr. Ersan Öz katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

Bu etkinlik bir fikir olarak ortaya çıktı. Rektörümüzle konuyu paylaştık ve o da bize destek verdi ve yanımızda oldu. Kütahya’da ilk defa 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği adıyla büyük bir etkinlik düzenledik. Bu proje yarışmasına 144 başvuru yapıldı. Hepsi birbirinden değerli projelerdi. Burada tüm katılımcılara ödül vermek isterdik. Ödüllerimiz üç ayrı kategoride lise, üniversite ve inovasyon Ar-Ge tasarım merkezleri kategorisinde sponsorlarımızın da desteğiyle verilecek. Tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Hepiniz iyi ki geldiniz. Ödül alamayanların da projeleri çok değerli. Hepinize şükranlarımı arz ediyorum.

PROF. DR. UYSAL: ŞENLİĞİMİZİN TEMASINI İLİM VE FEN ÜZERİNDEN BELİRLEDİK

Törende katılımcılara hitap eden Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ise şunları söyledi:

Büyük Zaferin 100. yılındayız. Anlamlı bir yıl. Biz bahar şenliği adı altında her yıl baharın gelişini kutluyorduk. DPÜ çok görkemli bahar şenlikleri düzenliyorduk. Bu yıl Zafer Bilim ve Kültür Şenliği oldu. Büyük zaferin büyük komutanı 'en hakiki mürşit ilimdir, fendir” der. Zaferin 100. yılındaki bu şenliğin temasının bilim ve kültür olmasında bu sözden esinlendik.

Sevgili gençler, değerli protokol millet olarak bilime önem vermezsek, gelişmeleri takip etmezsek muasır medeniyetler seviyesine yetişemeyiz ve ileriye geçemeyiz. DPÜ bu anlayışla bilime önem veriyor. İnşallah bilimi şenlik havasında yapacağız. DPÜ akademik başarısı ile de dünyada saygın üniversiteler arasında yer almaya başladı. Gün geçtikçe daha iyi konuma doğru ilerliyoruz. Bu yıl ilk defa TEKNOFEST'e paydaş olduk. Hem akademisyen desteği verdik hem de maddi - manevi destek verdik. Bu yıl 39 takımla TEKNOFEST'te yer alıyoruz. 1000’i aşkın öğrenci ile TEKNOFEST'te temsil edileceğiz ve yarışmalara katılacağız.

DPÜ’de 100 den fazla öğrenci topluluğumuz var. Birçok topluluk bu iki günlük etkinlikte yer aldılar. Uluslararası öğrencilerimiz de bu etkinlikte görev aldılar. Üniversitemizde 86 ülkeden 8 bin 500 civarında misafir öğrencimiz var. Bu da DPÜ’nün nereden nereye geldiğiniz açık bir göstergesi. Farklılıklarımız zenginliklerimizdir düşüncesiyle bunu kültüre yansıtacağız.

Başta Ersan Öz hocamıza, Proje Pazarı'nda görev alan tüm öğrencilerimize, bilim kurullarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca SKS Daire Başkanlığımızın tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu iki günün dolu dolu geçmesini arzu ediyorum. Hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın düzenlenen etkinliğin üniversitemize ve milletimize hayırlar getirmesi dileğile dua okudğu etkinlikte daha sonra ödül törenine geçildi.

AR-GE VE İNOVASYON KATEGORİSİNDE İKİ ÖDÜL DPÜ TTO'YA BAĞIŞLANDI

İnovasyon ve Ar-Ge Merkezleri kategorisinde yarışan projelerden üçü yarışmada derece elde ederek ödüle layık görüldü.

Birinciliği Fatma Göl'ün Antibakteriyel-Eğitici Extra Hijyenik Mama Takımı projesiyle aldığı kategoride ikincilik Ekolojik Liflerin Performansının Arttırılarak Ev Tekstilinde Kullanımı projesiyle Ece Tosunoğlu'nun, üçüncülük de İleri Fonksiyonel Malzeme Destekli PPD2203 Güneş Hücresi Üretimi projesiyle Erdi Akman'ın oldu.

Ar-Ge alanında verilen ödüllerde ilk sırayı alan Fatma Göl, ödülünü almak için sahneye çalıştığı şirket olan Keramika'nın Genel Müdürü Emin Yüce ile çıktı. Burada katılımcılara hitap eden Emin Yüce, sponsor oldukları etkinlikte kazandıkları ödülü DPÜ TTO'ya bağışlamak istediklerini ifade ederek şunları söyledi:

Değerli protokol, sevgili öğrenciler, dünyada en son gelişmelerde üretim, sanayi ve ihracatın ne kadar önemli olduğuna hep birlikte şahit olduk. Üretim ve ihracat yapabilmek için de mutlaka bizlerin, sanayicilerin rekabet edebilir durumda olması gerekiyor. Bizler de bu konularda çok çalışmalar yapıyoruz. Biz proje pazarında sponsor olmak istedik. Sanayinin bu tür projelere çok ihtiyacı var. Ben bu projenin devamını diliyorum. Biz Keramika olarak bu projede sponsor olduğumuz için, kazandığımız bu ödülü DPÜ Transfer Ofisimize bağışlamak istiyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor teşekkür ediyorum.

Ayrıca ikincilik ödülünü kazanan ancak programa katılamayan Ece Tosunoğlu adına sahneye çıkan Prof. Dr. Ersan Öz, Tosunoğlu'nun ödülünü üniversitemize bağışladığını bildirdi. Birincilik ödülünü vermek üzere sahneye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, yaptığı bağıştan dolayı Emin Yüce'ye ve Ece Tosunoğlu'na teşekkürlerini sundu.

ÜNİVERSİTE VE LİSE KATEGORİLERİNDE ÖDÜLLER PAYLAŞILDI

Üniversite kategorisinde birinciliği Model Uydu Projesi ile Asrın Ulusoy ve Uçan Araba Prototipi ile Deniz Erdoğan paylaştı. Bu kategoride ikinciliği Yapay Zeka Destekli Sürü İlaçlama / Gübreleme Görüntüleme başlıklı projesiyle Maksut İnce ve Güneş Enerjisi, Deniz Suyu ve Karbondioksit ile Yakıt Üretimi (SomeCO2) adlı projenin sahibi Selin Haşlak; üçüncülüğü ise CALL projesiyle ve Kemal Burak Kapdan, Siyah Elmas Aktif Karbon adlı projesiyle Osman Uludağ elde etti.

Lise Kategorisinde ise birinciliği Ali Buğday, Küspe Selülozundan Biobozunur Kâğıt Üretimi ve Emirhan Algül de Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Arı Kovanı adlı projeleriyle elde etti. İkinciliği Yenilikçi Bir Dikey Rüzgâr Tribün Modelleme Çalışması'yla Muammer Elibol ve Nodemcu ile Akıllı Evlerin Kontrolü projesiyle Oğuzhan Yavuz paylaşırken Üçüncülüğü Muzaffer Efe (Isı Transfer Pompası) ve Buğra Ayvalı (Dumlupınar - Arama ve Tarama İnsansız Deniz Aracı) elde etti.

Ödül töreninin ardından oyunlar, dans gösterileri ve müzeik konserleriyle devam edecek Zafer Bilim ve Kültür Şenliği 13 Mayıs günü de devam edecek.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Mayıs 2022, Perşembe / 1321 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya,

Bu Kategorideki Diğer Haberler