Üniversitemizde Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Töreni Düzenlendi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Vefatının 3. Yılında Ressam Merhum Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Programı’na ev sahipliği yaptı.

Dünyaca ünlü Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatürist Ahmet Yakupoğlu'nun vefatının 3. yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından anma programı düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültemizin Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonunda düzenlenen anma programına, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım uysal, Genel Sekreter Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Batur, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Müzik ve Sahne Sanatları Dairesi Başkanı Levent Aydın, STK Temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Aşr-ı şerifin okunmasıyla başlayan programda, açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal'ın yaptı.

Ahmet Yakupoğlu'nun yalnızca Kütahya için değil tüm dünya için önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kâzım Uysal, "Onun sayesinde bugün üniversitemiz kıymeti biçilemeyen bir servete sahip. Bize düşen onun eserlerine sahip çıkmak. Bu elimizde, bunu yapabiliriz. Üniversite olarak Ahmet Yakupoğlu'nun bıraktığı eserlere sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

Rektör Uysal'ın konuşmasının ardından Her-Dem Ney Türk Musikîsi Topluluğu musiki dinletisi sundu.

Konserde Ahmet Yakupoğlu'nun gezeklerinde icra ettiği eserler Her-Dem Ney Türk Musikîsi Topluluğu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç eşliğinde sunuldu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 05 Ekim 2019, Cumartesi / 1110 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Ahmet Yakupoğlu ,

Bu Kategorideki Diğer Haberler