DPÜ’de Bilge Anneler Mezuniyet Heyecanı Yaşadı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Aile ve Toplum Hizmetleri Merkezinin (DPÜ ATHUM) eş güdümünde başlayan ve ‘Bilge Anneler Üniversiteyle Buluşuyor’ adıyla ikinci kez düzenlenen Anne Üniversitesi projesinde mezunlar için diploma töreni düzenlendi.

DPÜ'de Anne Üniversitesi projesinde mezunlar için diploma töreni düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Mavi Salon'da düzenlenen törene Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Terzi, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, projenin yürütücüsü DPÜ ATHUM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tijen Tülübaş, projenin paydaşı olan DPÜ Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, projede eğitimci olarak yer alan akademik ve idari personelimiz, Anne Üniversitesi projesinde dört hafta boyunca eğitim alan mezunlar ve yakınları katıldı.

"ANNEYİ EĞİTİRSEK BİR NESLİ EĞİTİRİZ SÖYLEMİ İLE YOLA ÇIKTIK"

Törende ilk konuşmayı yapan Dr. Öğr. Üyesi Tijen Tülübaş şu ifadeleri kullandı:

Hepiniz hoş geldiniz. Anne Üniversitesi projemizin ikincisini gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Projemizin her aşamasında desteğini esirmeyen Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez’e, projenin fikir babası olan Prof. Dr. Ersan Öz’e, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi’ye teşekkürlerimi sunuyorum. 'Anneyi eğitirsek bir nesli eğitiriz' söylemi ile yola çıktık. Bu söylemde pek çok şeyi annelerimizden öğrendik, annelerimiz de bizlerden bir şeyler öğrendi. Bu etkileşim çok kıymetliydi. İkinci projeyle birlikte 50’den fazla annemize ulaştık. Ne kadar çok insana elimiz değerse o kadar çok kıymetli şeyler ortaya çıkarabileceğimizi düşünüyorum.

Dr. Öğr. Üyesi Tülübaş'ın ardından konuşan Prof. Dr. Ersan Öz ise şunları söyledi:

Aile toplumun önemli bir dinamiği. Rektör hocamız böyle bir projeyle yanını gittiğimizde 'Yeter ki yapın 'diyor. Annenin sözü evde ve toplumda çok etkilidir. Aynı zamanda çocukları üzerinde çok etkilidir. Annelerimiz tecevvüh gösterdiler ve geldiler. Üniversitemiz de fiziki olanakları sağladı. Bu tür sosyal programlara devam etmek arzusundayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.

PROF. DR. UYSAL: ANNE İLK VE BAŞ ÖĞRETMENDİR

Tülübaş ve Öz'ün ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Kâzım Uysal ise düşüncelerini şöyle ifade etti:

Bu toplumun faydasına olan her şeyin biz yanındayız ve yanında olacağız. Anne aslında öğretmenlerin merkezidir, hatta ilk ve başöğretmendir anne. Eğitim, anne karnında başlar. Mutlu annelerde bu mutluluğun çocuklara yansıdığı, üzgün ve stresli annelerde o stresin çocuğa yansıdığı bir gerçek. Çocuğu şekillendirmek ve duygularını oluşturmak anne karnında başlıyor, o yüzden anneler çok önemli. Bir insanın yetişmesinde, o tohumları atan annedir. Eğer milletimiz beka bulacaksa, medeniyetimiz muasır medeniyetler seviyesine çıkacaksa bu yük annelerin omuzundadır. Bu sebeple annelere ne kadar önem versek azdır. Aile mutlu olacaksa, toplum huzurlu olacaksa, millet beka bulacaksa, medeniyet güçlü olacaksa anne mutlu olacak. Bunun başka bir yolu yok.

Anne Üniversitesi programını devam ettirmek istiyoruz. Annelerimize kapımız açıktır, istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Sizler bizim öğrencimizsiniz. İnsanoğlunda eğitim ölünceye kadar devam eder, etmeli. Öğrenmek ve öğretmek insani bir görevdir. Ben herkesi sağlıklı, mutlu, huzurlu, ailesine sahip çıkarak bir hayat nasip etmesini Allah’tan diliyorum, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Rektörümüzün konuşmasının ardından önce projeye eğitimci olarak destek veren öğretim üyelerimize teşekkür belgeleri sunuldu. Ardından gruplar hâlinde sahneye davet edilen anneler ödüllerini protokol üyelerinden teslim aldılar.

Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 30 Kasım 2022, Çarşamba / 661 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, dpü aile ve toplum hizmetleri merkezi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler