Aizanoi Kazılarında Mermer Güneş Saatine Ulaşıldı

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan ve kazı çalışmaları DPÜ tarafından yürütülen Aizanoi Antik Kenti’nden geçen Kocaçay’daki kazıda belirlenen mermer güneş saati gün ışığına çıkarıldı.

Aizanoi Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda mermer güneş saati bulundu.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, kazı çalışmalarının Kütahya Valiliğinin de desteğiyle 80 işçi, 20 teknik personel ve akademisyenlerle antik kentteki Penkalas adıyla da bilinen Kocaçay, agora (çarşı) ve tiyatroda sürdürüldüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

Penkalas Projesi kapsamında ağırlıklı olarak Kocaçay yatağında kazı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yapılan kazılar sonucunda köprüye ait çok sayıda yıkık durumda mimari blokla karşılaştık. Bunların büyük bir kısmı köprünün parapet/korkuluk taşlarından ibaret. Ancak köprünün bulunduğu alanda bu mimari kalıntılardan oluşan enkazın içerisinde şaşırtıcı bazı buluntularla da rastlandı.

AİZANOİ'DE İLK MERMER GÜNEŞ SAATİ

Kazıların tamamen üniversitemize devredilmesinin ardından yeni sezonda Aizanoi'da ilk kez mermer güneş saati bulunduğunu dile getiren prof. Dr. Coşkun, şunları söyledi:

Bu güneş saati Roma dönemine ait ve Aizanoi'de bugüne kadar bulunan ilk güneş saati. Hemen hemen tam diyebileceğimiz güneş saatinin sadece birkaç küçük parçası eksik. Mermerden yapılmış güneş saatinin yüksekliği 45 santimetre, genişliği ise 43 santimetre. Roma dönemine tarihlediğimiz güneş saati, günümüzden yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait.

GÜNEŞ SAATİNİN HALKIN YOĞUN OLDUĞU YERLERE KONDUĞU BİLİNİYOR

Güneş saati üzerinde incelemelerin ve restorasyonun sürdüğünü kaydeden Coşkun, antik dönemde agora, kent meydanı, tapınak alanları gibi halkın yoğun bulunduğu bölgelere yerleştirildiği bilinen güneş saatlerinden bir örneğin Aizanoi'de bulunmasıyla insanların o dönemde güneş saatiyle zamanı ve mevsimleri öğrenebildiğinin ortaya konduğunu belirtti.

Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'na ev sahipliği yapan ve 2012'den beri UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Aizanoi'deki kazılar Ağustos 2022'de tamamen Kütahya Dumlupınar Üniversitesine devredilmişti

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 19 Eylül 2022, Pazartesi / 1502 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, Aizanoi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler