DPÜ Tarafından Yetiştirilen Arılar Ayçiçek Balı Üretecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması bölgeye özel olarak yerleştirilen arılar tarafından sağlanırken proejnin çıktılarından biri de ayçiçek balı olacak.

DPÜ tarafından 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması arılar tarafından sağlanıyor.

DPÜ Biyoloji Bölümü akademisyenlerimizden Öğr. Gör. Süleyman Topal, arılar sayesinde özellikle ayçiçeğinde bereketli bir dönem geçirmeyi öngördüklerini dile getirdi. Ekili alan bölgesine 3 arı kovanı yerleştirdiklerini ifade eden Topal, "Üniversitemizin atıl vaziyetteki 180 dönümlük arazisine, bölge üreticilerimizin de teşvik edilmesi amacıyla yağlık ayçiçeği, lavanta ve aromatik bitkiler ektik. Özellikle ayçiçeğinin tozlaşması için arılara ihtiyaç var. Projemize Öğr. Gör. Sema Çetinkaya hocamızı da dâhil ettik. Bölgeye 3 kovan arı yerleştirdik" diye konuştu.

Fen Edebiyat Fakültemizin Biyokimya bölümünde görev yapan Öğr. Gör. Sema Çetinkaya, proje ile ilgili "Kütahya arısı ile çalışıyoruz. Bal için bitki örtüsü flora çok önemli. Ayçiçek tarlaları ile kendi floramızı zenginleştirdik. Ayçiçek balı COVID-19'dan tutun, bir çok alerjik reaksiyenlar için fayda gösteren bal çeşididir. Şu an arılarımız kışa rahatlıkla geçirebilecekleri bal potansiyelini oluşturdular. Projeye beni dâhil eden hocalarıma teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, ilk bal hasadının 2 hafta içerisinde alınabileceğini sözlerine ekledi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Ağustos 2022, Cuma / 521 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler