DPÜ Kütahya’nın Tarım Üretimine Katkı Sunacak

DPÜ’nün Kütahya il merkezindeki Geven köyünde bulunan arazisinde fideleri daha sonra köylülere ücretsiz olarak dağıtılacak yağlık ayçiçeği, kekik, ekinezya, aynısefa, lavanta, papatya ve ada çayı başta olmak üzere tıbbi ve aromatik bitkiler toprakla buluşturuldu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) atıl vaziyetteki 180 dönümlük araziye, üreticileri de teşvik etmek amacıyla ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkiler ekti.

DPÜ'nün ürettiği bitkiler, kozmetik, parfümeri, ve farmakoloji gibi alanlarda şampuan ve sabun gibi uç ürünlerin üretiminde kullanılarak Kütahya ilinin ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

PROF. DR. UYSAL: GELECEĞİMİZ TARIMDA VE BİTKİSEL ÜRETİMDE

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Geven köyündeki arazide incelemelerden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Geleceğimiz tarımda, geleceğimiz bitkisel üretimde. Bu şüphe götürmez bir gerçek. Teknolojik olarak dünya bir yere geldi. Ancak malumunuz gıda sıkıntısı, gıdayı temin zorlaştı. Bundan dolayı üniversitelerin bu anlamda çalışması ve kafa yorması gerekiyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak da mesai arkadaşlarımla, özellikle biyoloji bölümündeki arkadaşlarımla biz zirai üretim noktasında neler yapılabileceğini konuştuk. Bu yıl merkez kampüsümüzde bazı alanlara tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Ayrıca belediyeden Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezini devraldık ve orayı da faaliyete geçirdik. Tavşanlı yolu üzerindeki bu bölgeye de yaklaşık 110 dönüm ayçiçeği, ayrı 40 dönüm tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Gerek kampüsümüzde gerek belediyeden aldığımız Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi'nde tıbbi ve aromatik bitkiler çok iyi gelişti ve istikbal vaat ediyor.

Ben eminim ki, bugün güzel uygulamadan sonra Kütahya'daki şu an ekilmeyen ıssız, verimsiz gördüğünüz bu ovalar yakın zamanda değişecekler. İnşallah Kütahya Dumlupınar Üniversitesi de bu işin öncülüğünü yapacak. Sadece üretim değil, biz güzel bir uygulama göstereceğiz, halkımıza bu işi sahiplendireceğiz ve tıbbi ve aromatik bitkilerden kozmetikte ve sanayide kullanılan daha uç ürünler elde edeceğiz. Bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

"KÜTAHYA'DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÇOK GÜZEL GELİŞİYOR"

Rektörümüzden sonra açıklamalarda bulunan DPÜ Biyoloji Bölümü'nde görev yapan Öğr. Gör. Süleyman Topal, hedeflerinin üretimi daha yaygın hale getirmek olduğunu ifade etti. Topal, "Yaklaşık 4 aydan beri bu arazideyiz. Bu şekilde bir üretimi gördükten sonra heyecan katıldı. Biz burada 180 bin dönümlük alanda bir üretim planladık. Rektörümüz bizim bu projemize destek oldu. Projemiz şuydu, atıl vaziyette duran arazilere ekim dikim yapılması" diye konuştu ve şöyle devam etti:

Rektörümüz projeye ciddi anlamda kaynak aktardı. Yaklaşık 50 dönüm alana lavanta, aynısefa, kekik, ada çayı ve ekinezya bitkisi ektik. En önemlisi lavanta tabi ki. Bu 24 aylık bir proje. Kütahya'da tıbbi ve aromatik bitkiler çok güzel gelişiyor, yetişiyor. Üretimi milyonlar düzeyinde arttırdığımızda istekli çiftçilerimize hibe şeklinde dağıtımını yapacağız. 24 ayın sonunda inşallah Kütahya'yı tıbbi ve aromatik bitkilerin merkezi haline getireceğiz. Ekimi yaptırılan ürünlerin topladıktan sonra işlenip uç ürünlere dönüştüreceğiz. Şampuan ve kozmetik sanayiine kadar her türlü uç ürünlere dönüşmüş olacak. Tamamen doğal hiç bir sentetik kimyasal kullanılmadan yapılan üretim.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 08 Ağustos 2022, Pazartesi / 835 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler