Prof. Dr. Kâzım Uysal’dan Manas Üniversitesine Ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesini ziyaretinde iş birliği anlaşması imzaladı ve eğitim fuarına katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesini ziyaret etti.

Manas Üniversitesinin Senato Salonu'nda Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmirzayev ve beraberindeki heyet tarafından karşılanan Prof. Dr. Kâzım Uysal, burada DPÜ ile Manas Üniversitesi arasında iki kurum arasında eğitim, personel ve öğrenci değişimi, sahip olunan altyapıların ortak kullanımı konularında iş birliğini öngören protokole imza attı.

PROF. DR. UYSAL: İKİ ÜNİVERSİTE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ DAHA DA KUVVETLENECEK

İmzalanan protokolle ilgili olarak "DPÜ ile Manas Üniversitesi olarak güçlerimizi birleştirme ve gençlerimiz için imkanlarımızı seferber etmeye karar verdik. Eğitim iş birliği protokolümüz hayırlı olsun" diyen Rektörümüz, Manas Üniversitesinin medya birimine verdiği röportajda şunları söyledi:

Manas bölgenin en güzel üniversitelerinden bir tanesi. Özellikle Türkiye'deki üniversitelerle iş birliği ağı en kuvvetli üniversite. Gerek personel gerekse öğrenci değişiminin en yüksek olduğu üniversite. Bu benim Manas Üniversitesine ilk ziyaretim. Buradaki ortamı duymuştum ancak şimdi gerçeği görmüş oldum. Burayı düşündüğümden çok daha iyi buldum. Burada çok iyi karşılandık. Hocalarımızla verimli bir toplantı yaptık. Öğrenci ve personel değişimi ile iki üniversitenin altyapılarının ortak kullanımı, araştırma merkezlerinde ortak çalışmalar gibi konularda bugün iki üniversite arasında bir protokol imzalandı. İnşallah bundan sonra DPÜ ile Manas Üniversitesinin iş birliği daha da güçlenecek. Kırgızistan ve Türkiye iş birliği daha da kuvvetlensin ve milletimiz daha da güçlensin. Bunun altyapısının da üniversitelerin oluşturması temennisiyle büyün Kırgızistan halkına, soydaşlarımıza kardeşlerimize selam gönderiyorum.

REKTÖRÜMÜZ EĞİTİM FUARINA KATILDI

Ziyareti kapsamında Maarif Ajansı tarafından Manas Üniversitesinde düzenlenen Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı'na da katılan Prof. Dr. Uysal, fuarın açılış kurdelesini Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve Maarif Ajansı Temsilcisi Hasan Pehlivan'la birlikte kesti.

Fuarda Kırgız öğrencilerle sohbet eden ve Üniversitemizin standını da gezen Rektörümüz, fuarla ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

Burası kendimizden bir parça. Burası ata yurdumuz. Maarif Ajansı'nın ev Manas Üniversitesinin buradaki çalışmalarını görme şansı elde ettim ve bugün düzenlenen bu fuar çok hareketli geçiyor ve gelecek adına büyük bir ümit vadediyor. Bu hizmetler devam ettikçe yani biz görevimizi yaptıkça inşallah kardeşlik bağlarımız pekişecek. Birliğimiz, beraberliğimiz daha da güçlenecek ve geleceğe beraber umutla bakacağız. Bu anlamda büyükelçimizin de önemli destekleri oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Uysal, fuarda Büyükelçimiz Ahmet Sadık Doğan'a üniversitemizin anahtarını hediye etti ve kendisini Kütahya'ya davet etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 23 Mayıs 2022, Pazartesi / 536 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, kirgizistan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler