Tavşanlı MYO’dan Dumlupınar ve Aizanoi’ye Ziyaret

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu, Zaferin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Dumlupınar ilçesine ve Aizonai Antik Kenti‘ne ziyaret düzenledi.

DPÜ Tavşanlı MYO, Dumlupınar Şehitliği’ne ve Aizanoi Antik Kenti'ne ziyaret düzenledi.

Zaferin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen gezinin ilk durağı olan Dumlupınar ilçesinde öğrencilerimize Vali Yardımcısı ve Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ ile Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç da eşlik ettiler.

Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin ziyaretiyle başlayan ziyarette müze yetkilileri tarafından Dumlupınar Meydan Muharebeleri üç boyutlu harita üzerinden ve tarihi belgeler ile anlatıldı. Gezinin devamında Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında kullandığı Atatürk Karargah Evi Müzesi'ne geçilerek Atatürk ve silah arkadaşlarının stratejik planlamaları ve hatıraları, Halide Edip Adıvar’ın hatıraları öğrencilerimize aktarıldı. Son olarak öğrencilerimiz Dumlupınar Şehitliği’ne geçerek şehit mezarları, Şehit Baba Oğul Anıtı, Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı ve 99 merdivenle çıkılan Mehmetçik Anıtı'nı görme olanağı buldular.

Ziyaretin ikinci bölümünde Çavdarhisar'a geçen öğrencilerimiz, Aizanoi Antik Kenti’nde bulunan Zeus Tapınağı, Antik Tiyatro, Antik Hamam ve Borsa olarak bilinen bölgeleri ziyaret etti. Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, DPÜ Çavdarhisar MYO Müdürü Doç. Dr. Eray Acar, DPÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un destekleri ile gerçekleştirilen ziyarette Arkeolog Fikret Aksoy tarafından antik kent hakkında öğrencilerimize bilgiler verildi. 

Geziye ilişkin olarak Tavşanlı MYO'dan yapılan açıklamada Vali Yardımcısı ve Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ’a, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç’a, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer'e, ziyarete katkı sunan MYO müdürlerimiz Prof. Dr. İsmet Çelik ve Doç. Dr. Eray Acar ile akademisylerimize ve Tavşanlı ilçesinde etkinlik gösteren kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür edildi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 20 Mayıs 2022, Cuma / 343 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Tavşanlı Meslek Yüksekokulu , Kütahya Dumlupınar Üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler