Tuncer Türkkan’dan DPÜ’ye 864 Kitap Bağışı

Ahmet Yakupoğlu’nun öğrencilerinden Tuncer Türkkan’ın sahibi olduğu 864 kitabı Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesine bağışlaması dolayısıyla üniversitemizde tören düzenlendi.

Tuncer Türkan, Üniversitemize 864 kitap bağışladı.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesinde yapılan bağış dolayısıyla düzenlenen törene Tuncer Türkan'ın yanı sıra Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şahmurat Arık, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız Murat Zengin, akademik ve idari personellerimiz ile birlikte çok sayıda öğrencilerimiz katıldı.

Törende bir konuşma yapan Tuncer Türkan düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Hepinize hayırlı günler diliyorum, Allah sizlere güç ve kuvvet versin, Türk gençliğine hizmet ediyor, gelecekteki Türkiye idaresine insanlar yetiştiriyorsunuz. Ben Kütahya’lıyım, 1940 yılında doğdum. Gençliğimden bu yana kitap merakım vardı. 18 yaşında ney merakım başladı ve Ahmet Yakupoğlu’nu tanıdım. Ahmet Yakupoğlu’nun vefatına kadar rahmetlinin yanında kaldım. Ben lise mezunuyum, üniversite okuyamadım. Kitaplarımla herhalde üniversite mezunlarının yanında olabilecek kadar bilgi sahibi olmaya çalıştım. Bu kitapları, siz üniversite gençliğine vermek için hediye ettim. Beni çok memnun ettiniz, hepinize çok teşekkür ediyorum.

Türkan'ın ardından konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal şunları söyledi:

Değerli arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz, çok anlamlı bir etkinlikte beraberiz. Ahmet Yakupoğlu tüm mal varlığını biliyorsunuz üniversitemize bıraktı. Ondan ders alan talebeleri de, onun gösterdiği fedakârlıkları gösteriyorlar. Kendilerine minnettarız.

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ KİTAP ZENGİNLİKLERİ İLE ÖNE ÇIKARLAR

Üniversite kütüphaneleri kitap zenginlikleri ile öne çıkarlar. Bu şekilde kitap bağışlarıyla kütüphanemiz daha zengin hale geliyor. Kütüphanemizde toplamda 140.000 kitap bulunmaktadır. Kütahyalı, hayırsever, okumayı seven, belli bir süre sonra bu gençler istifade etsinler düşüncesiyle kütüphanemize bağış yapmak isteyen herkese kapımız açıktır. Kütüphanelerde kitap bağışı yapmış olan kişilerin isimlerinin yaşıyor olması hiçbir şekilde maddi ölçüyle kıyaslanamaz. DPÜ Kütüphanesini asıl zengin yapan budur. Tuncer Türkan abimizin adı üniversitemizde, kütüphanemizde yaşayacaktır. DPÜ Kütüphanesi, ülkemizde, hatta dünyada adı bilinir bir kütüphane olacak. Bağışlanan bu kitaplar, tüm dünyadan görünür olacaktır.

EN İYİ SADAKA-İ CARİYE KÜTÜPHANELERE KİTAP BAĞIŞLAMAKTIR

Değerli arkadaşlar Allah sevap yazarken insanlara faydalılık nispetinde yazıyor, bu bir sadaka-i cariyedir. Her canlı ölümü tadacaktır ama amel defterimiz açık kalacaktır. Bir genç gelip bu kitapları okuyacak, bakacak ki bu kitap bu abimizin bağışıymış deyip belki bir Fatiha okuyacak. En iyi sadaka-i cariye bence kütüphanelere kitap bağışlamaktır. Burada yüzlerce insanın birikimleri bulunmaktadır. Bizler gelip hazıra konuyoruz, bu bilgiden tecrübeden istifade ediyoruz. Bu anlamda kitapların kıymetini bilelim. Ben Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kütüphanesine destek veren Tuncer Türkan’a hem şahsım hem de kurumum adına teşekkür ediyor, isminin ilelebet üniversitemizde yaşayacağını belirtmek istiyorum.

Tören Tuncer Türkan’a teşekkür belgesi sunulması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 17 Mayıs 2022, Salı / 762 defa okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler