DPÜ’de Game Jam Etkinliği Başladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün eş güdümünde ve Kütahya Belediyesi iş birliğinde ilimizde ilk kez düzenlenen ve 48 saat sürecek Kütahya Game Jam etkinliği Bedesten’de başladı.

DPÜ, Kütahya Game Jam etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz tarafından Kütahya Belediyesi ile Bilgisayar ve Bilişim Topluluğumuzun (DPÜ BBT) iş birliğiyle Bedesten'de düzenlenen etkinliğin açılış törenine Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş, bölüm akademisyenlerinden olan ve etkinliğin sorumluluğunu yürüten Arş. Gör. Nagihan Yağmur, Bilgisayar ve Bilişim Topluluğumuzun öğrencileri, sponsorlarımız ve yarışmacılar katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan DPÜ BBT Başkanı Ayberk Temin, Kütahya Game Jam etkinliğinin düzenlenmesi için ilk günden beri çok fazla emek harcandığını ve bugün çok heyecanlı olduklarını ifade ederek Üniversitemize, Kütahya Belediyesine ve sponsorlara verdikleri destekler için teşekkürlerini sundu.

ARŞ. GÖR. YAĞMUR: GELECEK YILIN ETKİNLİĞİNİ TASARLAMAYA BAŞLADIK

Bilgisayar Mühendisliği bölümümüzde görev yapan etkinliğin de organizatörlüğünü üstlenen Arş. Gör. Nagihan Yağmur, konuşmasında şunları söyledi:

Öncelikle Bilgisiayar ve Bilişim Topluluğuna, etkinliği ortak gerçekleştirdiğimiz bölümüm Bilgisayar Mühendisliğine, Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ve Kütahya Belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum. Game jam, iş birliğine dayalı bir hızlandırılmış oyun geliştirme etkinliğidir. İnsanların sınırlı bir zaman içinde bir veya daha fazla oyun geliştirmek için bir araya geldiği toplantılardır. Uluslarası bir etkinlik olup ABD merkezli bir çalıştayda başlatılarak dünyanın çeşitli yerlerden ekipler katılmaktadır. Biz bu sene kendi tarihimizle yaptık seneye küresel düzeyde katılmayı hedeflemekteyiz. Böylelikle 48 saatte dünyada aynı anda aynı temada birçok oyun çıkmaktadır. Bizim temamızı birazdan Belediye Başkan yardımcımız Abdullah Damcı açıklayacak.

Game jam sadece bilgisayar oyunu yapmak değildir. Bazı masalarda oyun hamurları var bunları kullanarak temaya uygun karakteri şekillendirip ekipteki tasarımcı arkadaşınıza verebilirsiniz veya bazı masalarda müzik aletleri var bunları kullanarak oyun müziklerini üreterek ekininize destek olabilirsiniz. Aynı zamanda eğlence amaçlı yarışmacılarımızın oyun karakterlerine büründüğü cosplay yarışması, animasyon yarışması ve logo yarışması da olacak. Ekibinizi kurarak yaratıcılığınızı konuşturmayız sizin elinizde. 48 saat boyunca biz de burada olacağız. Bilgisayar Mühendisliği bölüm hocalarımız burda olduğu sürece size mentorlük yapacak.

Son olarak vize destek veren üniversitemize ve belediyemize özellikle belediye Başkan yardımcımız Abdullah Damcı'ya maddi manevi desteği özellikle manevi desteği için gerçekten teşekkür ediyorum. Etkinlik boyunca belediye hiçbir ricamızı geri çevirmedi ve etkinliği ilk duydukları anda paydaş olma istediğinde bulundular. Hatta seneye yapılacak etkinliğin alt yapısını bile şimdiden kurguladık. Ekip arkadaşlarım ve ben 48 saat boyunca size destek olacak ve yardım edeceğiz.

DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTTAŞ: TÜM DESTEKÇİLERİMİZE VE KATILIMCILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Kütahya'da ilk kez düzenlenen bir etkinlik için bir araya geldik. Bu etkinliğin düzenlenmesinde katkılarını bizden esirgemeyen Dekanımız Prof. Dr. Cengiz Karagüzel'e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez'e, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal'a, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Âlim Işık'a ve bugün aramızda olan başkan vekilimiz Abdullah Damcı'ya çok teşekkür ederiz. Bu etkinlik için kendilerinden maddi ve manevi anlamda çok fazla destek gördük. Sponsorlarımıza da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onlar da bugünkü etkinliğin gerçekleşmesinde çok önemli roller üstlendiler. Son olarak siz değerli katılımcılara da etkinliğimizin bir parçası olduğunuz için teşekkür ediyor ve hepinize başarılar diliyorum.

PROF. DR. GÖÇMEZ: ETKİNLİK OYUN ARACILIĞLA KARŞILIKLI ETKİLEŞİMLER YARATACAK

Etkinliğe ilişkin düşüncelerini açıklayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, şu ifadeleri kullandı:

Kütahya Game Jam'i ilk duyduğumda çok farklı bir etkinlik olduğunu düşünmüştüm. Bugün bu ortamı görünce daha da farklı bir ortam olduğunu gördüm. 48 saat içinde verilecek temaya uygun şekilde hazırlanacak oyunlarla hem karşılıklı bir etkileşim sağlanacak ve aynı zamanda sadece yazılım konusunda değil grafik, müzik ve diğer konularda da katılımcılar bir bilgi alışverişi içinde olacaklar. Bunun sonucunda ortaya çok farklı sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. Bugün bilişim çağındayım ve bilişim teknolojilerini yaygın biçimde kullanıyoruz. Oyunlar bugün büyükten küçüğe herkesin bir parçası olduğu etkinlikler olmuş durumda. Ben bu etkinliğin sonunda ortaya çok güzel oyunların çıkacağına eminim. Destekleri için Kütahya Belediyesine ve sponsorlara çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara başarılar diliyorum.

DAMCI: KÜTAHYA GAME JAM 'KURTULUŞ' TEMASIYLA YAPILACAK

Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, törende yaptığı konuşmada gençlere önem verdiklerini söyleyerek şunları söyledi:

Çağımızın, gençliğin ve son dönemde yatırımcıların ilgi odağı olan oyun sektörü ülkemizde her geçen gün biraz daha değer kazanıyor. Yapılan araştırmalara göre Google Play’de 178 bin oyun arasında 2 bin 600’den fazla Türk yayıncı var. Kütahya Belediyesi olarak üretken olan her sektörün hep yanında durduk, destek olmaya da devam edeceğiz. Özellikle gençlerimizin üretken olmaları, takım olarak çalışmaları noktasında desteklerimiz sürecek. Kütahya Belediyespor bünyesinde 14 branşta 1.300 lisanslı sporcumuz bulunmakta. Gelişmekte olan spor kategorisinde olan e-spor alanına bizde katılım sağlayacağız.

Kuruluşun ve kurtuluşun kenti Kütahya’da düzenlenen bu etkinliğin 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yılı olması sebebiyle kurtuluş teması ile yapılmasına katkı veren organize eden herkese teşekkür ediyorum. Kütahya Belediyesi olarak öğrencilerimize kapılarımızı sonuna kadar açıyoruz. Etkinliklerimizi gençlerimizle iş birliği içinde yapıyoruz.

Açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar, katılımcıların masalarını tek tek ziyaret ederek yarışmalarda başarılar diledi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 13 Mayıs 2022, Cuma / 527 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, DPÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,

Bu Kategorideki Diğer Haberler