DPÜ Dünya Sıralamasında İlk 500’de

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, üniversitelerin sürdürülebilirlik çabalarını derecelendiren ve dünya çapında bilinilirliğini arttıran GreenMetric Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi’nde 457. sıraya yükseldi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi GreenMetric dünya sıralamasında 457.'liğe yükseldi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden 956 üniversitenin yapı-altyapı, enerji-iklim değişikliği, atık, su, ulaşım, eğitim-araştırma kategorilerinde sürdürülebilirlik ile ilgili çabaların değerlendirildiği UI GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması'nın 2021 yılı sonuçlarında Üniversitemiz büyük bir sıçrama yaparak ilk 500 üniversite arasında yer aldı.

"DPÜ, TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELER ARASINDA 36. SIRADA"

Üniversitemizin GreenMetric Dünya Sıralaması çalışmalarına başkanlık eden Kalite Koordinatörümüz Doç. Dr. Özgür Saygın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ikinci kez başvurdukları organizasyonda 2021 yılı değerlendirmesi sonucunda toplam 5.725 puan aldıklarını ve 329 sıra yükselerek dünyada 457. sıraya yükseldiklerini ifade ederek şunları söyledi:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, GreenMetric dünya sıralamasında yapı-altyapı kategorisinde 217. sırada, ulaşım kategorisinde 216. sırada, eğitim kategorisinde 279. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca sıralamada Türkiye’den 71 üniversitenin sürdürülebilirlik çabaları değerlendirilirken, Üniversitemiz 36. sırada yer alarak, Bilkent Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin önünde yer aldı.

Kaliteden sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atilla Batur yayımlanan raporu "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, dünya sıralamasında Amerika’dan 6, İtalya’dan 9, İspanya’dan 5, Almanya’dan 1, Macaristan’dan 6, Brezilya’dan 21, Rusya’dan 37 ve Meksika’dan 13 üniversiteyi geride bıraktı. Yayımlanan UI GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması'nın sonuçlarından fevkalade memnuniyet duyuyoruz.

PROF. DR. UYSAL: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARINA YOĞUN MESAİ AYIRIYORUZ

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal alınan sonucun ülkemiz, şehrimiz ve üniversitemiz için çok önemli bir başarı olduğunu söyleyerek  şöyle konuştu:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sürdürülebilirlik çalışmalarına yoğun bir mesai ayırıyor. Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde yapılan iyileştirme çalışmaları aynı zamanda yerleşkemizi ortak kullandığımız Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin de GreenMetric Dünya Sıralaması'nda üst sıralarda yer almasına katkı sağlıyor. GreenMetric'te alde edilen başarıda gayretleri için başta Kalite Koordinatörümüz Doç. Dr. Özgür Saygın’a ve çalışma ekibinde yer alan değerli akademik ve idari personellerimize teşekkür ediyorum.

GREENMETRIC NEDİR?

Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılından beri yürütülmekte olan GreenMetric Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi, dünya çapında katılımcı üniversitelerin sürdürülebilirlik çabalarını değerlendirmektedir.

GreenMetric, tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı, uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platformdur. Dünya çapında birçok üniversite her yıl GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme kategorisi için puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanmaktadır.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 16 Aralık 2021, Perşembe / 2491 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya,

Bu Kategorideki Diğer Haberler