DPÜ’de Engel Tanımıyorum Konferansı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Mehmet Temel’in konuşmacı olarak katıldığı Engel Tanımıyorum başlıklı konferans düzenlendi.

DPÜ’de Engel Tanımıyorum adlı konferans gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültemizin Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atilla Batur, akademik ve idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve davetliler katıldı.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Mehmet Temel, “Ben engelliliği kabul etmiyorum. Bu yaşıma kadar da kabul etmedim. Engellilik beyinde biter. İnsanın bedensel özrü olabilir ama istediği zaman istediği her şeyi yapabilir” dedi. 

“BUGÜNÜ ENGELLİLİĞİ KABUL ETMEDEN KUTLUYORUM”

9 yaşına kadar yürüyemediğini söyleyen Temel, “O zamana kadar engelliydim. 9 yaşımdan sonra Allah bana güç kuvvet verdi; Yürür ve ayaklarımı kullanır hâle geldim. Ne oldum dememeli ne olacağım demeli. Gel zaman git zaman, biraz daha büyüdüm. Okula gitmeye başladım. İlkokulu bitirdim. Ben daha sonra arkadaşlarıma boyacılık yapmak istediğimi söyledim. Arkadaşlarım bana yapamayacağımı söylediler. Ben, ‘Yaparım’ dedim ve arkadaşlarımdan boya sandığı ayarlamalarını istedim. Arkadaşlarım da bana boya sandığı yaptılar. Daha sonra boyacılık yapmaya başladım. Daha sonra İzmir’e gittim. Ben 9 yaşından sonra kendimi hiç engelli hissetmedim. Hep mutlu oldum. Ben bugün sakal tıraşıma kadar kendim oluyorum. Antalya’dan arabamla bugün buraya geldim. Kullandığım araba da otomatik bir araba değil. Herkesin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum ama engelliliği kabul etmeden kutluyorum. Ben şahsım adına kabul etmiyorum. Ben şükür ediyorum ve gücümü buna bağlıyorum” dedi.
Konferansın ardından Mehmet Temel öğrencilerimizden gelen soruları yanıtladı.

PROF. DR. BATUR: MEHMET ABİ BANA HATEMi TAİ’NİN HİKÂYESİNİ HATIRLATTI

Temel'in ardından katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Atilla Batur ise konuşmasında şunları söyledi:

Mehmet Abi’nin hikâyesini görünce aklıma Hatemi Tai’nin hikâyesi geldi. Hatemi Tai cömertliğiyle meşhur bir insan. İhtiyacı olan hiçbir insanı geri çevirmediği söyleniyor. Ona sormuşlar “Kendinden daha cömert birini tanıyor musun” diye. O da, “Evet, bir gün bir adamla karşılaştım sırtında geven taşıyordu. Ona “Neden bu zahmete katlanıyorsun Hatemi Tai’ye gidip ondan yardım istesen o zorluğa katlanmasan’ demişler. O da cevap olarak “Ben bu yaşımda çalışırım ama minnet altına girmem” demiş. İşte o adam benden daha cömerttir. Mehmet Amca da onun gibi biri. Hatemi Tai’nin o bahsettiği insan Mehmet Abi gibidir. Kendi ayakları üstünde durup kendi hayatını kimseye minnet etmeden devam ettirmiş.

Mehmet Abi bir husus daha söyledi. Engel zihinde bitiyor. Hakikaten de madden ve manen engel zihinde bitiyor. Şöyle bir bakalım, Mehmet Abi’nin kızına vermiş olduğu cevaba. Aslında bizim hiçbirimizin Cenabıhak’tan bir alacağı yok. Yani biz iki kollu, iki ayaklı, iki gözlü insanlarız. Cenabıhak lütfuyla ne istiyorsa, kime ne ihsan ediyorsa onu veriyor. Sahabeler savaşta bir uzuvlarını kaybettiğinde İslam tarihindeki bir ifade aynen şudur: Uzvu önce şehit oldu. Ben bu tarzdaki insanlarımızı, uzuvları önceden cennete alınanlar olarak görüyorum. Mehmet Abimiz ise bu tarzdaki insanlarımızdan bir tanesidir. Uzuvları önceden cennete alınanlardandır. Dolayısıyla ahiret kısmında belki çoğumuzun gıptayla bakacağı bir durumdur. Dünyada da hâl ve hareketleriyle, yapmış olduklarıyla hepimize çok önemli hüsnü misal olacak bir yaşayış tarzıdır. Öyle insanlar biliyoruz ki, her yönüyle kendisini sağlam gördüğü hâlde, günün belki çoğunu zamanı israf ederek, zamanı engelleyerek hayatını devam ettiriyor. Asıl engelin bu olduğunu belki görmek gerekiyor. Hayatta engellerin aşıldığı, huzurlu, sağlıklı, mutlu bir hayat diliyorum.

Bugünün öneminden dolayı Üniversitemizin engelli vatandaşlarımızla ilgili yapmış olduğu bazı çalışmalardan da kısaca söz etmek isterim. Engelsiz üniversite konusunda 2019, 2020 ve 2021 yıllarında üç yıl üst üste birinde 11 binanın erişimiyle elde ettiğimiz, diğerinde 13 turuncu, 1 mavi olmak üzere toplam 14 bayrakta Türkiye birincisi olduğumuz dönemleri yaşadık. Üniversitemiz engelli çalışmalarında, engelsiz üniversite bayrak çeşitlerinde, üç yıl üst üste Türkiye birinciliğini almış bir üniversitedir. Bunun farkındayız. Öğrencilerimizin buraya gelip rahat bir şekilde eğitimlerine ulaşabilmeleri, sosyal imkânlardan faydalanabilmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile hepinizi saygıyla selamlıyor, hürmetler ediyorum.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÇALIŞMALARINA KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

Programın son bölümünde Engelsiz Üniversite çalışmalarına destek veren Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Ağca’ya, Kütahya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Hakan Kara ve çalışma arkadaşlarına, Emet Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Öğr. Gör. Vedat Bakır’a, Engelsiz Hayat Topluluğumuzun Başkanı Sedef Vural’a, Fotoğraf sanatçısı Hüseyin Günay’a ve Mimar Celil Çelik'e, Prof. Dr. Atilla Batur tarafından teşekkür belgeleri sunuldu.

Etkinlik sonunda Prof. Dr. Batur, Mehmet Temel'e de kaftan biçiminde çini hediye etti. Hediyeyi Mehmet Temel adına torunu Dünya aldı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 03 Aralık 2021, Cuma / 1502 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya,

Bu Kategorideki Diğer Haberler