DPÜ Aizanoi Antik Kenti Kazı Çalışmalarını Devraldı

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmaları Kütahya Valiliğinin girişimleriyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesine verildi.

Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarını Üniversitemiz yürütecek.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Kütahya’nın turizm ve arkeoloji merkezleriden olan Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarının yönetimi, Kütahya Valiliğinin girişimleriyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesine verildi. Çalışmalarla ilgili izlenecek yol haritasının görüşülmesi için Kütahya Valiliğinde ve Vali Ali Çelik başkanlığında düzenlenen değerlendirme toplantısına Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Çavdarhisar Kaymakamı Armağan Yazıcı, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal, Fen Edebiyat Fakültemizin Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun ile kazı ekibi, ilgili kurum temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un 2021 kazı sezonu çalışma alanları hakkında bilgiler verdiği toplantıda, Aizanoi’nin daha fazla insanla buluşturulması için uygulanması planlanan yol haritası üzerine görüşler dile getirildi.

VALİ ÇELİK: KAZI VE RESTORASYON ÇALIŞMALARI EŞ GÜDÜM İÇERİSİNDE DEVAM EDECEK

Aizanoi Antik Kenti’nde tiyatro-stadyum kompleksi kazı ve restorasyon çalışmalarıyla Agora kazısı ve Penkalas Çayı projesinin eş güdüm içerisinde sürdürüleceğine dikkat çeken Vali Ali Çelik, titizlikle yürütülen ve yürütülecek olan çalışmaların bir an önce tamamlanması için ekip sayısının artırılacağını söyledi. Vali Çelik, “Restorasyon projelerine ağırlık vereceğiz. Tüm çalışmaları bilimsel bilginin peşinde, belli bir takvim ve hedef doğrultusunda hızlıca tamamlama gayretinde olacağız” dedi. 

MİLLETVEKİLİ TAN: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Aizanoi’deki çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanması için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Sayın Valimizin göreve başlamasıyla birlikte Özel İdareden Aizanoi Antik Kenti için önemli katkılar sağlandı ve çalışmalar deyim yerindeyse ‘ete kemiğe büründü’. Bizim kazı ekibinden arzumuz Sayın Valimiz buradayken, Rıza Güral desteklerini sürdürürken bu işlerin en kısa sürede tamamlanması. Bizler de işlerin hızlanması için üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu. 

REKTÖR UYSAL: BU ALAN VE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR DPÜ İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı ve yenileme çalışmalarının Vali Ali Çelik’in önerisi ve girişimleriyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliğinde sürdürüleceğini kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, şu açıklamalarda bulundu:

Aizanoi kazısının Kütahya Dumlupınar Üniversitesine verilmesi Üniversitemiz için büyük bir fırsat. Hem Aizanoi Antik Kenti ve çevresi hem de burada tarihi gün yüzüne çıkaran kazı çalışmaları bizim için çok önemli. Üniversite olarak bu süreçte elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bu alanda sorumluluk almamızı sağlayan Sayın Valimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Daha önce kazı çalışmalarını yürüten ve bu bölgede çok önemli çalışmalara imza atan Pamukkale Üniversitesinin değerli akademisyenlerine de şehrimiz ve Üniversitemiz adına minnet duygularımızı sunuyorum.

Toplantı görüş ve önerilerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 06 Mayıs 2021, Perşembe / 1538 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, UNESCO, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Aizanoi Antik Kenti,

Bu Kategorideki Diğer Haberler