DPÜ Öğrenci Topluluklarından Eğitim Zirvesi Etkinliği

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak etkinlik gösteren dört öğrenci topluluğumuz, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın da konuşmacı olarak yer aldığı Eğitim Zirvesi etkinliğini çevrim içi ortamda düzenlediler.

DPÜ’nün dört öğrenci topluluğu Eğitim Zirvesi etkinliği düzenledi.

Proje Eğitim ve Kültür Topluluğu öncülüğünde Dil ve Kültür, Fotoğrafçılık ve Sinema ve İnovasyon ve Liderlik topluluklarımızın düzenlediği zirvede Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Terzi, Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal ve Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özge Aydın Şengül konuşmacı olarak yer aldı.

UYSAL: EĞİTİM YÜZ YÜZE DAHA GÜZEL

Çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Kâzım Uysal, düzenlenen etkinlikten dolayı öğrencilerimi kutlayarak başladığı konuşmasında “Eğitime önem veren milletler ileri gidecektir, eğitime önem vermeyen milletler ise geriye gidecek, belki de tarih sahnesinden silinip gideceklerdir” dedi. 

Uzaktan eğitim sürecini değerlendirirken uzaktan eğitimin hem avantaj hem de dezavantajlarından söz eden Prof. Dr. Uysal, “Ölçme - değerlendirme aşamalarında uzaktan eğitim yüz yüze eğitim kadar etkili olamıyor. Eğitim yüz yüze eğitimle daha güzel. Bilgi edinme uzaktan eğitimle olabilir. Ancak uygulama ile davranış kazanmaya yönelik hedefler içi yüz yüze eğitim şart. Biz koşulların en kısa sürede değişmesini diliyoruz. Öğrencilerimizle ders yapmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

DEKAN TERZİ’DEN EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM SUNUMU

Rektörümüzün ardından söz alarak ‘Eğitimde Dönüşüm’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. İrfan Terzi, Eğitimde dönüşümü “Eğitim adına kaliteyi arttırmak için yapılan her şey” olarak tanımlayan Prof. Dr. Terzi,  dönüşümü sağlayacak kişinin özelliklerinden, dönüşüm için neler yapılması gerektiğinden bahsetti. 

Başarılı olmanın yolunun öncelikle iyi insan olmaktan geçtiğini kaydeden Dekan Terzi, konuşmasının sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

ÜNAL: BİR ÇOCUK, BÜTÜN ÇOCUKLAR ANLAMINA GELEBİLİR

Zirvede ‘Eğitim ve İletişim’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, sunumunda etkili iletişimin unsurları, doğru iletişim kurulamamasının sebepleri, eğitimde iletişim başlıklarını ele aldı.  Eğitimde iletişimi öğretmen ile ebeveyn bağlamında inceleyen Prof. Dr. Ünal, öğretmen adayı öğrencilerimize, gelecekte mesleklerini icra ederken bir çocuğun, bütün çocuklar anlamına gelebileceğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Sunumunda görsel olanaklardan yararlanarak örnekler sunan Ünal, katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından sözlerini tamamladı.

ŞENGÜL: HAYATTAKİ DEĞİŞİMLERDEN ETKİLENEN MESLEKLERİN BAŞINDA ÖĞRETMENLİK GELİYOR

Zirvenin konuşmacılarından Doç. Dr. Özge Aydın Şengül ise ‘Öğretmenlik ve Gelecek’ başlıklı sunumunda hayatın her alanında yaşanan değişimlerden öğretmenliğin de etkilendiğini, öğretmenliğin de sürekli değişim isteyen bir meslek olduğunu söyledi. 21. yüzyılın öğretmenlerinin sahip olması gereken becerilerden söz eden Doç. Dr. Şengül, sunumunu “Geleceğin öğretmenleri olarak öğretmen adaylarının öğrenme, inovasyon, bilgi, medya, teknoloji, yaşam, kariyer başlıkları altında belirli beceriler sahip olmaları öğrenme ve öğretme becerilerinin artırılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

Zirvenin son bölümünde konuşmacılar, katılımcılar gelen soruları yanıtladılar. Zirve, konuşmacıların veda konuşmalarında topluluklarımızı tebrik etmeleriyle son buldu

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 24 Aralık 2020, Perşembe / 1116 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler