DPÜ Ahmet Yakupoğlu Sempozyumu İçin Gün Sayıyor

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu anısına bu yıl 3. kez düzenlenen Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu, 1-3 Ekim tarihlerinde Üniversitemizde gerçekleştirilecek.

Ahmet Yakupoğlu Anısına 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu 1 Ekim günü başlıyor.

Güzel Sanatlar Fakültemizin ev sahipliğinde düzenlenecek ve 3 gün sürecek sempozyumun yüz yüze yapılacak açılış etkinliği 1 Ekim günü saat 09.30’da Ahmet Yakupoğlu Amfisinde gerçekleştirilecek. Sempozyumda sanatçı ve akademisyenlerin yanı sıra Yakupoğlu’nun dostlarının da aralarında olduğu 12’si Türk 5’i ise farklı uyruklardan 17 konuşmacı yer alacak. Sempozyumun oturumları ise çevrim içi olarak canlı yayınla gerçekleştirilecek.

UYSAL: SEMPOZYUMDA HERKESİ ARAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ

Sempozyumla ilgili bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, etkinliğin kapılarının herkese açık olduğunu vurguladı.

“Kütahyalı Ressam Ahmet Yakupoğlu, Türkiye’nin resim ve minyatür sanatı alanlarında eserler vermiş, müzik alanında ise icracı özelliği ile bilinen önemli sanatçılarından biridir” diyen Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Bugüne kadar Fakültemiz tarafından adına iki sempozyum gerçekleştirilen Ahmet Yakupoğlu, 1920 yılında Kütahya’da dünyaya gelmiş, 2 Ekim 2016 tarihinde ise vefat etmiştir. Sempozyumumuzun düzenleneceği 1-3 Ekim 2020 tarihlerini de hem sanatçının doğumunun 100. yılı, hem de vefatının yıldönümü olması nedeniyle belirledik. Onun anısına gerçekleştirmeyi planladığımız 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu’nda sempozyum katılımcıları ve sanatseverlerle bir araya gelmeyi arzu ediyoruz” dedi.

OTURUMLAR İNTERNET ÜZERİNDEN CANLI YAYINLANACAK

Sempozyum kapsamında düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler veren Güzel Sanatlar Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin ise şunları söyledi:

Sempozyumda çağrılı konuşmacıların sunacağı tebliğler hariç, diğer tebliğler sempozyumun ikinci ve üçüncü günü eş zamanlı olarak ahmetyakupoglu.org adresinde duyurulacak. Sanatseverler oturumları izlemek için bu sitede yer alacak bağlantılar üzerinden ya da sempozyum.ahmetyakupoglu.org adresinde yer alacak canlı yayınlar aracılığıyla sempozyumu takip edebilecekler.

Bunun yanında sempozyum kapsamında düzenlenen Uluslararası Karma Sergi için kabul edilen eserler ise DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sanal Sergi Galerisi’nde yer alacak. Eserler ahmetyakupoglu.org adresi üzerinden ilan edilecek e-sergi bağlantıları ile izleyicileriyle buluşacaktır. Etkinliklerimizde herkesi aramızda görmeyi ümit ediyor, sempozyumun tüm katılımcılara, fakültemiz ve üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 28 Eylül 2020, Pazartesi / 588 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler