Kızıl Kuasar DPÜ’yü Teknofest’te Temsil Etti

Kütahya Dumlupınar Üniversitesini Teknofest 2020’de temsil eden ekiplerden Kızıl Kuasar İHA Takımı, deneyimlerini Üniversite yönetimimizle paylaştı.

Kızıl Kuasar İHA Takımımız, Teknofest 2020 yarışmalarının ardından Üniversitemize döndü.

TÜBİTAK tarafından bu yıl Gaziantep'te düzenlenen ve özellikle yangın, kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik İHA’ların yarıştığı 5. Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda üniversitemizi temsil eden Kızıl Kuasar, 115 takım arasında ‘Detaylı Tasarım Raporu’ alanında en yüksek puanı alarak bu yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.

Akademik danışmanlığını Mühendislik Fakültemizin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş’ın yaptığı ve öğrencilerimiz Yasin Turanlı, Muhsin Türegün, Emirhan Karahan, Hilal Kalkan ve Hasan Solak’ın yer aldığı takımımızın ürettiği İHA, hem maliyet hem deneyim gözetilerek 4 motor quadcopter tipi, frame boyu 610 mm uzunluğunda, ağırlığı 3 bin 240 gram olan İHA-0 sınıfında bir otonom araç olarak tasarlandı. Kızıl Kuasar’ın ürettiği İHA, yaklaşık 9 dakika uçuş süresine ve 4,5 m/sn otonom hızla 760 gram yükü taşıyabilme özelliklerine sahip ve ayrıca bilgisayarlı görü sistemiyle benzer quadcopter'lerden ayrışıyor. İHA, kullanılan mini bilgisayar ve kamera donanımları ile görsel tanımlamalar yaparak tamamen yazılım kontrollü otonom uçuşlara destek verebiliyor; Hortumla aşağı sarkıtılan bir pompayla yukarı su pompalayarak gövde altında bulunan 750 ml hacimli su haznesini doldurarak, karada veya havada istenilen noktaya hazne yanındaki diğer pompa ile suyu boşaltabiliyor.

TAKIMIMIZDAN REKTÖRÜMÜZE ZİYARET

Yarışmaların ardından Üniversitemize dönen takımımız, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, rektör yardımcımız Prof. Dr. Muammer Gavas, Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Mustafa Aydın ile Genel Sekreter Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Batur ziyaret ettiler.

Ziyarette Teknofest’e katılma aşamasından başlayıp Gaziantep’teki yarışta neler yaşandığını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş ve takım üyelerimiz, gelecek yılda yapılacak yarışlara da katılmak istediklerini söyleyerek hedeflerini ve bu yılki yarışmada karşılaştıkları sorunları Üniversite yönetimimizle paylaştılar.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİMİZDEN TEBRİK

Takımımızın yarışlara katıldığı İHA’yı inceleyen ve Üniversitemizi Teknofest’te temsil ettikleri için Kızıl Kuasar takımına teşekkür eden Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Soydan Hocamızı ve öğrencilerimizi kutluyoruz. 115 takımın arasında birinci sırada yer alarak bu yarışmaya katıldılar. İnşallah önümüzdeki yıl daha büyük başarılarla kendilerini karşılayacağız” dedi.

Kızıl Kuasar’ın hem Teknofest’te yer almasından hem de kendilerini ziyaretinden memnun olduğunu kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ise “İnanıyorum ki, Kızıl Kuasar takımımız gelecek sene Teknofest başta olmak üzere ulusal ve uluslararası yarışmalarda üniversitemizi başarıyla temsil edecek. Bu yolda Üniversite yönetimi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 24 Eylül 2020, Perşembe / 1936 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, dpü hisarcık meslek yüksekokulu,

Bu Kategorideki Diğer Haberler