DPÜ DUSCART Efficiency Challenge’ta Türkiye Dördüncüsü

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi DUSCART Elektromobil Takımı, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020 Elektromobil kategorisinde yerli elektrik motorunu üreterek girmiş olduğu yarışlarda Türkiye 4.sü olarak büyük bir başarıya imza attı.

DPÜ DUSCART, Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020’yi Türkiye dördüncüsü olarak tamamladı.

1-5 Eylül 2020 tarihlerinde Kocaeli’deki Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen etkinliğe katılan DPÜ DUSCART ekibi, TÜBİTAK’ın katılımcı üniversitelerden talep ettiği dört adet zorunlu yerli ürün geliştirme koşullarından olan motor, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi ve araç kontrol sistemi ile yardımcı komponentlerden batarya paketlemesi, Üniversitemizin Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği laboratuvarlarında tamamen yerli parçalarla üreterek elektrikli aracımızda başarılı bir şekilde kullandı.

FİNAL YARIŞLARINDA TÜRKİYE DÖRDÜNCÜLÜĞÜ

DPÜ DUSCART katıldığı bu organizasyonda yapılan final yarışında 4. sırayı elde etti. 

DUSCART ekibimiz, teknik anlamda amacın yerli üretim olduğu bu etkinlikte Türkiye çapında katılımcı takımlar arasında elektrik motorunu kendi üreten ve yerli motoru ile yarışan ekiplerden biri olarak önemli bir başarıya imza attı.

COMMUNICATION AWARD DPÜ DUSCART'IN

DPÜ DUSCART'ın elde ettiği başarılar sadece yarışma ile sınırlı kalmadı.

Takımımız yıl içersinde yerli sistemlerinin tanıtımı ve elektrikli araçlar konusunda yapmış oldukları farkındalık çalışmalarından dolayı TÜBİTAK tarafından Elektromobil kategorisinde Communication Award (İletişim Ödülü) kazanarak Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki'ne layık bulundu.

BAKAN VARANK’TAN DPÜ ARACINA İMZA

Organizasyonun son günü olan 6 Eylül’de İstanbul’da bir gösteri yarışı düzenlendi.

Bu yıl yeniden Formula 1’e ev sahipliği yapacak İstanbul Park pistinde düzenlenen yarışı Körfez Pisti’nde olduğu gibi tribünden takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yarışın ardından takımımızı ziyaret ettiler.

DPÜ DUSCART'A FORMULA 1 DAVETİ

DUSCART’ın gösteri yarışında attığı hızlı turların dikkat çektiğini kaydeden Bakan Mustafa Varank ve Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal öğrencilerimizi tebrik ettiler ve günün hatırasına DUSCART aracı üstüne imzalarını attılar.

Öğrencilerimizi tebrik eden Bakan Varank takımda yer alan öğrencilerimize bu yıl 13-15 Kasım'da duzenlenecek Formula 1 yarışları için bilet hediye ederek kendilerini İstanbul Park'taki yarışa beklediğini ifade etti.

REKTÖRÜMÜZ DUSCART ARACINI TEST ETTİ

TÜBİTAK'ın Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020 Elektromobil kategorisinde dördüncülük elde eden DPÜ DUSCART, kazandığı Communication Award ile Rektörlüğümüzü ziyaret etti.

Rektörlük önünde Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Genel Sekreter Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Batur tarafından karşılanan öğrencilerimiz yarışmadaki tüm aşamaları ve bu yarışlara nasıl hazırlandıklarını Üniversite yönetimimizle paylaştılar.

DPÜ DUSCART'a dördüncülük getiren otomobille kısa bir sürüş gerçekleştiren Rektörümüz aracımıza tam not verdi ve öğrencilerimizi tebrik etti. Otomobilin hazırlanma aşamaları hakkında da öğrencilerimizden ve öğretim üyelerimizden bilgiler alan Rektörümüz gelecek yıl düzenlenecek yarışlara da katılma sözü verdi.

UYSAL: BU BAŞARI HALKIMIZA ÜNİVERSİTEMİZE VE KÜTAHYAMIZA HAYIRLI OLSUN

Elde edilen başarıyı "Bu ekibin başarısı azmindendir, gayretindendir" diye açıklayan Prof. Dr. Kâzım Uysal, şunları söyledi:

Öğrencilerimizin çalıştıkları atölye çok uygun değildi. Teknik sorunları ve ekisklikleri vardı. Buna rağmen çalıştılar ve başardılar. Ben genç kardeşlerimi tebrik ediyorum.

Bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Bu ekip 'salgın' demedi. 'Okul kapalı' demedi ve yeri geldi karda yeri geldi güneşin altında bir araya gelip sabahlara kadar çalışmaya devam etti ve sonucunda böyle bir eser ortaya koydular. Arkadaşlarımız dördüncülüğün yanında Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki'ne de hak kazandılar. Bu başarıda emeği olan akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Bu başarı halkımıza, Üniversitemize ve Kütahyamıza hayırlı olsun.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 07 Eylül 2020, Pazartesi / 3190 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, TÜBITAK, DUSCART Elektromobil Takımı, Prof. Dr. Hasan Mandal, Mustafa Varank,

Bu Kategorideki Diğer Haberler