Kütahya Turizm Master Planı İçin İlk Adım DPÜ’de Atıldı

Kütahya Valiliği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ortaklığında Kütahya Turizm Master Planının hazırlanması için ilk toplantı, Kütahya Valisi Ali Çelik ve Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın katılımıyla Güzel Sanatlar Fakültemizin ev sahipliğinde düzenlendi.

Kütahya Turizm Master Planı’nın hazırlanması için ilk toplantı Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yapıldı.

Güzel Sanatlar Fakültemizdeki Kırmızı Salon’da düzenlenen toplantıya Kütahya Valisi Ali Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Vali Yardımcısı Aydın Börü, Altıntaş Kaymakam Vekili Salih Sak, Aslanapa Kaymakam Vekili Şeref Gülyer, Çavdarhisar Kaymakam Vekili Miraç Akbulut, Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Dumlupınar Kaymakamı Salih Sak, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Hisarcık Kaymakamı Buğra Karadağ, Pazarlar Kaymakam Vekili Tayyar Emre Mahmutoğlu, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Şaphane Kaymakam Vekili Tayyar Emre Mahmutoğlu, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Muammer Gavas ve Prof. Dr. Hasan Göçmez, Genel Sekreter Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Batur, projede koordinatör görevini üstlenen Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi dekanımız Prof. Dr. Ahmet Ağca, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Kültür ve Turizm İl Müdürü Vekili Muammer Özer, Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu Müdür Vekili Mehmet Ali Karakaya, Rölöve ve Anıtlar Müdür Vekili Murat Yılmaz, Kütahya Müze Müdürü Vekili Serdar Ünan ve proje ekibinde yer alan akademisyenlerimiz katıldı.

REKTÖR UYSAL: TURİZM MASTER PLANINI EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAĞIZ

Konuşmasına Kütahya Valisi Ali Çelik ve toplantıya katılan tüm kuruluşlarının temsilcilerini selamlayarak başlayan Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 48 bine yakın öğrencisi ve 2 bin personeliyle Kütahya’nın bir markası. Sahip olduğumuz akademik birimlerle alt yapısı tamamlanmış bir üniversiteyiz. Ancak geldiğimiz noktada Üniversitenin halka, şehre ve sanayiye çok büyük katkılarının olduğu söylenemez” diyerek şunları söyledi:

Göreve geldiğimiz bir yılda Teknokent’i doldurma noktasına getirdik. Tüm Kütahya’ya açık DPÜ İLTEM’le yeni açtığımız araştırma merkezlerimizle ve ürettiğimiz projelerle gidişimizin iyi yönde olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda halkımızın hizmetindeyiz. Bu iyiye gidişe ek olarak iki gün önce Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede turizm master planı konusundaki talimatlarını değerlendirdik ve yaptığımız toplantının ardından bu konuda görev alabilecek arkadaşlarımızı belirledik. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak Kütahya Turizm Master Planı’nı en iyi şekilde yapacağımıza inanıyoruz.

“ÜNİVERSİTEMİZ KAMU KURUMLARINA DESTEK OLMAYA HAZIR”

Biliyorsunuz ciddi bir salgın süreciyle birlikte turizmde alışkanlıklar değişti. Bundan sonra tarih ve doğa odaklı bir turizm anlayışı olacağına inanıyorum. Tarihe, kültüre, sanata ve doğaya sahip kadim bir şehir olan Kütahya’da bu toplantının şehrin makûs talihini yenmesi yolundaki ilk adım olmasını diliyorum. Yeni dönemde kamu, sanayi ve üniversite el ele vererek Kütahya’yı turizmde hak ettiği yere getirme konusunda önemli katkılarda bulunuruz.

Sayın valim ve kaymakamlarım. Bizler kamu ile çalışmaya hazırız. Gerek merkez, gerekse ilçede bizimle çalışmak istediğiniz her konuda sizlere yardımcı olmaya hazırız. Talep ettiğiniz alanda çalışan arkadaşlarımızın sizlere destek olacağına dair söz veriyorum. Üniversitemizde bölümü olan tüm alanlarda yapılacak projelerde var olmayı istiyoruz ve bu konuda destek vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Katılımınız için teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

VALİ ÇELİK: KÜTAHYA’NIN TURİZM POTANSİYELİNİ BİRLEŞTİRME ZAMANI GELDİ

Kütahya Valisi Ali Çelik de katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında ev sahipliğinden dolayı Kütahya Dumlupınar Üniversitesine teşekkür etti.

Daha iki gün önce görüştüğümüz bir konuyla ilgili olarak bugün harekete geçmiş bulunuyoruz. Geçen hafta Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız ile yapılan görüşmede Kütahya’nın turizmle kalkınması konusundaki görüşlerimizi paylaşmıştık. Kütahya’da bir göletin kenarına yapılan bungalov evlerden Aizanoi’ye Kütahya Kalesi’nden Gölcük’e kadar ve başta Dumlupınar olmak üzere bir turizm destinasyonu planlama konusunda herkesin düşünceleri olduğunu ve heyecanlı olduğunu görüyoruz. Ancak günün sonunda baktığımızda ortaya aynı tuvalde beş ressamın çalışması gibi bir tablo ortaya çıkıyor ve herkes kendi düşüncesini aksettirmeye çalışıyor. Bu da bütünsellik ve kente hizmet anlamında ortaya bir sonuç çıkarmıyor.

Bundan 20-25 yıl önce Kütahya’da yaşıyordum. O yıllarda Yoncalı’nın, Murat Dağı’nın Domaniç’in, Simav’ın ve Dumlupınar’ın turizm potansiyeli konuşuluyordu. Bugün bu potansiyellerin birleştirilmesi için zamanın geldiği görülüyor. Kıtaların, ülkelerin rekabet ettiği ortamdan şehirlerin rekabet ettiği dünyaya geldik. Bu yönüyle kentlerin ekonomik katma değerlerini belirlemek bizlerin en büyük sorumluluklarından biri. 

“KÜLTÜR BAKANIMIZIN ZİYARETİNE KADAR PLANIN TASLAĞINI HAZIRLAMALIYIZ”

Gerek üniversitede yer alan akademisyenlerimiz, gerekse valiliğimizde görev yapan uzmanlarımız bir araya gelerek kısa zamanda çalışmalara başlamalılar. Kültür ve Turizm Bakanımız yaklaşık bir ay sonra Kütahya’ya gelecek. O güne kadar master planının en azından taslağı hazırlanmalı ki, bakanlıktan valiliğe, belediyeden kaymakamlığa, herkes ödevinin ne olduğunu bilerek çalışmalarına başlasın.

Bu planların hayata geçmesi için güzel sanatlar, turizm, şehir ve bölge plancılığı gibi farklı disiplinlerden çalışmacıların bir araya gelmesi gerekiyor. Bunun sonucunda da turizm destinasyonu, tur otobüslerinin rotası şehirlerin yapısı gibi konuların ele alındığı çok disiplinli bir çalışmanın ortaya çıkması ve bunun altyapısının sağlanması gerekiyor. Bizim ‘Kütahya’ya bugün 15 tur otobüsü gelse ne yapacağız’ ya da ‘200 kişinin katılacağı bir kongreyi nasıl düzenleyebiliriz’ gibi sorulara yanıt verebilecek çok disiplinli çalışmaları yapmamız lazım. Sizlerden de bu anlamda katkı bekliyoruz. Ne yapmalı, ne yapabiliriz, ben ne yapabilirim sorusunu kendiniz adına düşünmenizi rica ediyorum. Buradaki herkesin vereceği katkıdan dolayı teşekkür ediyorum, sizlerden bu anlamda büyük beklentilerimiz olduğunu hatırlatarak saygılarımı sunuyorum.

PROF. DR. AHMET AĞCA’DAN TURİZM MASTER PLANI SUNUMU

Vali Çelik'in konuşmasının ardından Turizm Master Planı'na ilişkin hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaşan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağca konuşmasına Kütahya'da turizmin tatmin edeceği düzeyde olmadığını söyleyerek başladı.

Sunumunda Kütahya turizmine ilişkin SWOT analizini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Ahmet Ağca, Kütahya’nın sahip olduğu tarih, kültür, doğal güzellikler ve ulaşım olanaklarının güçlü yönler olduğunu, ancak dış turizme kapalı bir yapının zayıf noktalar arasında yer aldığını ifade etti.

Kütahya'daki turizm belgeli tesislere, müzelere ve ören yerlerine ilişkin istatistikleri paylaşan Prof. Dr. Ağca, "2018 yılında yapılan akademik bir çalışmada Türkiye'de 5 şehir ve 7 bölgede tamamlanmış turizm master planları göz önüne alınarak yapılan bir akademik çalışmayı inceledim. Bu çalışmada, var olan planlardaki eksiklere ilişkin değerlendirmeler de yer alıyor. Bu eksikliklerin başında çekirdek ekibin net olarak belirlenmemiş olması, doğa olaylarına ilişkin eylem planlarına yer verilmemesi gibi önemli başlıklara dikkat çekilmiş. Bizim çalışmamızda yapılan turizm master planları kadar bunlardaki eksiklikleri de göz önüne almamız gerekiyor” dedi.

Turizm master planının hazırlanması için izlenmesi gereken yol haritasını da açıklayan Dekan Ağca, oluşturulacak çekirdek ekibin en kısa sürede bir toplantı yapmasının en önemli gereklilik olduğunu ve belirli aralıklarla düzenlenecek bu toplantılarda izlenecek yol haritasının çıkarılarak çalışmalara başlanmasının ilk adım olacağını kaydetti. 

VALİ ÇELİK’TEN KÜTAHYA MEYDANI AÇIKLAMASI

Sunumun ardından bir değerlendirmelerde bulunan Vali Ali Çelik, “Kısıtlı bir sürede etkili bir sunum oldu. Bu çalışmanızdan büyük memnuniyet duydum. Konuya bilimsel yaklaşımınız sayesinde bu konunun ciddiyetle ele alınacağına eminim. Bahsettiğiniz toplantısının bir an önce yapılması konusunda haberlerinizi bekliyorum” dedi.

“Her şey hayal kurmakla başlıyor ve sunumda günün sonunda ne olacağı sorusunu sorarak önemli bir noktaya değinildi” ifadelerini kullanan Vali Çelik, “Ülkemizde projelerin gerçekleştirilmesi hususunda zaman sorunu yaşanıyor. Ne zaman biteceği belli olmayan projeler zamanla soruna dönüşüyor. Bu nedenle projelerde planlı bir çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek çalışmaların yakın takipçisi olacağını kaydetti.

Valilik gündeminde Kütahya Meydanı projesi olduğunu söyleyen Çelik, “Bu projenin hayata geçmesi konusunda da Üniversitemizin ve diğer kamu kuruluşlarının desteğine ihtiyacımız var. Bu çalışmamız da turizme bir katkıdır. Çünkü kent meydanları kentlerin kimlikleridir. Bu alanda Kütahya’ya en çok yakışacak ve katma değeri en yüksek projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Öyle bir proje olmalı ki, insanlar buradan geçerken uğramak yerine burada kalmayı istesinler. Yılda 1 milyonun üstünde insan hareketi olan İstanbul – Antalya hattından geçen insanların giderken en az bir gün Kütahya'da kalma planı yapsınlar. Sizlerin de bu konudaki görüşlerine açığız” diyerek sözlerini tamamladı.

YENİ TOPLANTI İÇİN TARİH VERİLDİ

Vali Çelik'in olumlu yaklaşımı için teşekkür eden Ağca, planların hayata geçmesi için idarecilerin desteğinin çok önemli olduğunun altını çizdi. 

Bir master planın çıkması için sabır ve zaman gerektiğini söyleyen Ağca, "Kısa sürede bir master plan çıkarmamız elbette mümkün değil. Ancak bir ay içinde çatı bir yapı oluşturabileceğimizi sanıyorum. Ben çok iyi bir master plan çıkaracağımıza eminim. Bu konuda 10-15 ay gibi bir sürenin yeterli olacağı kanısındayım. Sürekli bir görüşme sağladığımız takdirde çok daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum" dedi.

Program sonunda Rektörümüzün teklifi üzerine Kütahya Kent Meydanı projesi hakkında 11 Eylül Cuma günü yeni bir toplantı yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Rektörümüz ayrıca günün anısına Kütahya Valisi Ali Çelik’e bir tablo hediye etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 04 Eylül 2020, Cuma / 940 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Dumlupinar, dumlupinar üniversitesi, Kütahya Valisi, Prof. Dr. Kazım Uysal, Ali Çelik ,

Bu Kategorideki Diğer Haberler