Kütahya Kütüphaneleri İş Birliği Platformu Kuruluyor

Kütahya’da faaliyet gösteren kütüphane yöneticileri Üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya gelerek Covid-19 salgını sürecinde kütüphanelerin yaşadığı sıkıntılar ve alınan önlemleri değerlendirdi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya'da faaliyet gösteren kütüphanelerin yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıya ev sahipliği yaptı.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi'nde düzenlenen ve Üniversitemizin kütüphanesini Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız Murat Zengin'in temsil ettiği toplantıya, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hasip Kaya, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Barış Başoğlu, Vahit Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Mevlüt Çetin ve Kütahya Belediyesi Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi Yetkilisi Emine Gedik katıldı.

Toplantıda kütüphanecilik alanında bilgi alışverişi yapılarak Covid-19 salgını sürecinde kütüphanelerin yaşadığı sıkıntılar ve alınan önlemler değerlendirildi. Toplantı sonunda ise Kütahya kütüphaneciliğini geliştirmek adına bir dizi kararlar alındı.

Öncelikle Kütahya Kütüphaneleri İş Birliği Platformu adı altında ortak bir çalışma gurubunun kurulması konusunda fikir birliğine varıldı. Oluşturulacak bu platform ile Kütahya il genelinde kitap okuma sevgisinin artırılmasına yönelik projeler geliştirilmesine ve bu iş birliği kapsamında Kütahya'daki yayıncı kuruluşlar ile ilgili STK'larla da ortak çalışmalar yapılabileceği değerlendirildi.

KÜTÜPHANELER ARASINDA İŞ BİRLİĞİ SAĞLANACAK

Platform ile Kütahya'da kitaba ihtiyacı olan kişi ve kurumlar ile kitap bağışçıları arasında köprü kurulması ve doğru kaynakların doğru yerlere ulaştırılması planlandı. Kütüphanelere hizmet alanı dışında gelen bağış kitapların öncelikle platform üyesi kütüphaneler arasında paylaşılması, bağış fazlalarının ise Kütahya il genelinde kamu kurum ve kuruluşları arasında ihtiyaçlarına göre paylaştırılması ile Kütahya'nın tarih, kültür ve sosyal yapısına uygun çalışmalar yapılması ve yapılan çalışmalara destek olunması hedefleniyor.

Ayrıca platformda bulunan kütüphanelerin sorunlarının tespiti, bu sorunlar ortak çözüm yollarının bulunması ve olanaklar ölçüsünde yardımlaşılması ile kütüphanelerin fiziki olanaklarının ve malzemelerinin platform üyeleri arasında ihtiyaç dâhilinde ortak kullanıma sunulması konusunda da anlaşma sağlandı.

Toplantıda ayrıca Kütahya Kütüphaneleri İş Birliği Platformunun her ayın ilk haftasında toplanması ve bu toplantıların daha geniş katılımlı gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 13 Ağustos 2020, Perşembe / 676 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler