Prof. Dr. Kazım Uysal Tercih Meselesi Programına Konuk Oldu

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Radyo Başakşehir’de yayımlanan Tercih Meselesi programının konuğu oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Tercih Meselesi programına katıldı.

Radyo Başakşehir’de yayımlanan programa canlı bağlantıyla katılan Prof. Dr. Kâzım Uysal, konuşmasına ‘Bana bu yayına katılma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.  Umarım üniversite adayları için yararlı önerilerde bulunmuş oluruz’ diyerek başladı ve şöyle konuştu:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yerleşke alanı yaklaşık 8 milyon m²’dir. Yani ülkemizdeki yerleşke alanı en büyük üniversiteler arasındayız. Toplam kapalı alan büyüklüğümüz ise yaklaşık 370 bin m²’dir. Görenler bilir, yerleşkemiz Selçuklu-Osmanlı mimarisinin egemen takdire şayan bir tasarıma sahiptir. Sosyal alanlarımız çok geniş. Üniversitemiz içinde üç gölet, olimpik yüzme havuzu, kapalı ve açık spor tesisleri vardır. Bunların yanında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, öğrencilerinin barınma konusunda en şanslı üniversitelerinden birine sahiptir. Hem kendimize hem de Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait kız öğrenci yurtlarımız yerleşke alanı içindedir, erkek yurtlarımız ise yerleşke alanımıza yürüme mesafesinde olup yurtlarımız ihtiyacı karşılayacak kapasitededir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri ulaşım ve barınma konusunda sıkıntı çekmemektedirler. Üniversitemiz 11 fakülte, 14 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 lisansüstü eğitim enstitüsü olan büyük bir üniversitedir.

“UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNİ EN İYİ YÜRÜTEN ÜNİVERSİTELERDEN BİRİYİZ”

Yeni akademik yılda uzaktan eğitim kararı alınırsa DPÜ’nün bu duruma hazırlıklı olup olmadığı sorusuna Rektörümüz şu yanıtı verdi:

YÖK, Mart ayında uzaktan eğitim kararı almıştı ve biz bu süreci en iyi yürüten üniversitelerden biriyiz. Yaklaşık 45 bin öğrencimiz olduğunu dikkate almanızı rica ediyorum. Yani biz büyük bir üniversiteyiz. Buna rağmen uzaktan eğitim sürecini aşamayacağımız sorunlar yaşamadan tamamladık. Şimdi yaz okulumuz da aynı şekilde devam ediyor. Şartlar normalleşirse eğitimimizi yüz yüze yapacağız. Yeni dönemde uzaktan eğitimle devam edecek olursak da Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bunu en iyi yapan üniversitelerdendir.

“GENÇLERİN İLGİ ALANLARINA UYGUN BÖLÜMLERİ YAZMASINA DESTEK VERİLMELİ”

Prof. Dr. Uysal, ‘Aileler ve öğrenciler arasında tercih zamanında nasıl bir iletişim olmalı’ sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

Bizim öğrenciliğimizde aile baskısı çok fazlaydı. Bugün ise aileler çocuklarının ilgi alanlarına yönelmelerini daha çok istiyorlar. Ben de bunu tavsiye ediyorum. Gençler hiç benimsemeyecekleri bir alanda bir ömür boyunca çalışmaktansa ilgi alanlarına uygun bölüm ve programlara yönelmeliler. Ailelere, çocuklarının geleceği için severek isteyerek okuyacağı ve çalışacağı bir bölümü yazmaları için müsamaha göstermelerini rica ediyorum.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇMEYİ ÖĞRENCİLERİMİZDEN DAHA ÇOK İSTİYORUZ”

Öğrencilerimizin okuldan açılmasına yönelik isteklerin hatırlatılması üzerine Uysal, ‘Biz bunu öğrencilerimizden daha çok arzu ediyoruz’ diyerek yanıtladı ve şunları söyledi:

Uzaktan eğitim bir tercih değil, bir zorunluluk. Biz en etkili eğitimin yüz yüze eğitim olduğuna inanıyoruz. Açıkçası yeni dönem için hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz. Eğer üniversiteler açılırsa öğrencilerimizi Kütahya’ya davet edeceğiz. Ancak YÖK uzaktan eğitimi kararı alırsa biz de üzülerek de olsa bu karara uyacağız.

Uysal konuşmasının sonunda Radyo Başakşehir’e teşekkür ederek iyi yayınlar dileklerini sundu ve sözlerini ‘Bir an önce öğrencilerimizi Kütahya’da Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde ağırlarız’ diyerek tamamladı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Ağustos 2020, Çarşamba / 871 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Prof. Dr. Kazım Uysal,

Bu Kategorideki Diğer Haberler