Prof. Dr. Kazım Uysal’dan MS Haftası Mesajı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal Dünya MS Haftası ve Farkındalık Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, MS Haftası ve Farkındalık Günü'ne ilişkin bir mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Kâzım Uysal, tüm MS hastaları ve özellikle de Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde eğitim gören MS hastası öğrenciler için ‘Dünya MS Haftası ve farkındalık gününüz ve geçmiş Ramazan Bayramınız kutlu olsun’ diyerek şu mesajı paylaştı:

‘MS (Multipl Skleroz) beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Üniversitemizin Engelsiz Öğrenci Birimi altında MS Hastası öğrencilerimize ve ilimizde bulunan MS hastalarına hizmet vermek için kurulan MS Hasta Eğitim Okulumuz Covid-19 hastalığı nedeniyle faaliyetlerine ara vermiştir.

MS konusunda hastalar kadar hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Hasta yakınlarının ve çevresinin ‘Bu hastalığın hiç mi çözümü yok?’ gibi sorular sorması, sürekli olumsuz bir ruh haliyle hastaya yardımcı olmaya çalışmaları, tedavi sürecine sekte vurabilmektedir.

Kişisel ve grup terapileri, hastalara ve ailelerine MS tanısının meydana getirdiği depresyon, korku ve paniğin yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olur. Egzersiz programları ve güçsüz kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silinmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olmakla beraber bu çalışmalar birçok hastanın kendine güvenini artırmaktadır.

Üniversitemizde eğitim gören MS Hastası öğrencilerimiz ve ilimizde bulunan MS hastaları nın bu tür eğitimleri almaları için, bizimle birlikte gerekli desteği veren sayın Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay’ a, ilimizde bulunan MS Hastalarının üniversitemize geliş ve gidişleri için araç tahsis eden Kütahya Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Âlim Işık’ a ve Üniversitemizin Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörümüz Sayın Ali Osman Altınay’a teşekkürlerimi sunar, Dünya MS Haftası ve Farkındalık Günü'nü en içten samimiyetimle kutlarım. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 hastalığının bir an önce sona ermesini ve üniversitemizde hizmet vermekte olan MS Hasta Eğitim Okulumuzun yeniden faaliyetlerine devam etmesini canı gönülden temenni eder saygılarımı sunarım’ dedi.

Prof. Dr. Kâzım Uysal

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 30 Mayıs 2020, Cumartesi / 440 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler