Mesleki Yeterlilik Kurumundan DPÜ AFAMER’e Yetkilendirme

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ AFAMER), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından iki alanda ulusal sınav ve belgelendirme konusunda yetkilendirildi.

DPÜ AFAMER'e Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisi aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DPÜ AFAMER Müdürü Prof. Dr. Hakan Aykul, "DPÜ Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak 2018 Ocak ayında Mesleki Yeterlilik Kurumuna, mesleki yeterlilik ve belgelendirme yetkisi almak üzere başvuru yapmıştık. Başvuru tarihinden bugüne merkez yönetim sistemimizin ve başvurulan modüllerin sınav süreçlerinin referans kalite standartlarına uygunluğunu sağlamaya yönelik yoğun çalışmalar yürütüldü. Yapılan hazırlıkların ardından önce Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), ardından da Mesleki Yeterlilik Kurumunun yapmış olduğu denetim ve değerlendirmeler sonucunda Merkezimizin akreditasyonu ve yetkilendirmesi onaylandı" dedi.

SERVİS ARACI ŞOFÖRÜ VE ORMAN ÜRETİM İŞÇİSİ ALANLARINDA ULUSAL YETKİLENDİRME

Merkezin gelecek hedeflerinden de söz eden Prof. Dr. Hakan Aykul, "Mevcut durumda ilimiz, bölgemiz ve Türkiye ölçeğinde yüksek katkı ve hizmet sunabileceğimizi öngördüğümüz Servis Aracı Şoförü ve Orman Üretim İşçisi ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme yetkisini almış bulunmaktayız. Önümüzdeki dönemde ulusal yeterlilik sayımızın ilimiz ve bölgemizin öncelikli gereksinimlerine göre hızla artırmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Yetkilendirmeyle ilgili ayrıntıları aktaran DPÜ AFAMER Müdür Yardımcısı ve Personel Belgelendirme Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Büyükkıdan, "Dışişleri Bakanlığına bağlı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından AB-0327-P akreditasyon numarası ile akredite edilmiş olan Merkezimiz, MYK Yönetim Kurulunun 11 Mart 2020 tarihli ve 2020/29 sayılı kararı ile YB-0241 kodu ile sınav ve belgelendirme konusunda yetkilendirildi. Kurum ile 2 Nisan günü imzaladığımız yetkilendirme sözleşmesi ile bu iki alandaki yetkilendirmemiz resmen başlamış oldu" dedi.

REKTÖR UYSAL'DAN TEBRİK MESAJI

Aykul ve Büyükkıdan elde edilen bu başarıya sundukları katkıdan dolayı, başta Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal olmak üzere, Üniversitemizin yöneticilerine ve DPÜ AFAMER personellerine teşekkürlerini sunduklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili Twitter'dan bir paylaşım yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal da "AFAMER'de güzel iş çıkaran mesai arkadaşlarımı gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Şimdi vakit, daha çok çalışma vakti" ifadelerini kullandı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 05 Nisan 2020, Pazar / 750 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, DPÜ AFAMER, MYK, Mesleki Yeterlilik Kurumu,

Bu Kategorideki Diğer Haberler