DPÜ Çocukları Korumak İçin Ailelere Dijital Eğitim Verecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Oktay Şahbaz’ın yürütücüsü olduğu ’Çocukları Korumak İçin Ailelere Dijital Eğitim Verilmesi’ konulu KA2 Stratejik Ortaklıklar Projesi Türkiye Ulusal Ajansı Yetişkin Eğitimi Koordinatörlüğü tarafından desteklenmeye değerli bulunarak hibe almaya hak kazandı.

DPÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Oktay Şahbaz'ın yürütücüsü olduğu 'Çocukları Korumak İçin Ailelere Dijital Eğitim Verilmesi' konulu projesi Türkiye Ulusal Ajansı Yetişkin Eğitimi Koordinatörlüğünden hibe kazandı.

Kütahya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de ortağı olduğu 'Çocukları Korumak İçin Ailelere Dijital Eğitim Verilmesi’ (Digitised Education of Parents for Children Protection) konulu Avrupa Birliği projesinin Üniversitemizdeki tanıtım toplantısında Kütahya Barosu da iştirakçi olarak projeye destek vereceğini açıkladı.

Rektörlük makamında projenin tanıtımı, ayrıntıları, kapsamı ve hangi alanlarda iş birliği yapılacağına ilişkin fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen paydaşlar toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Oktay Şahbaz, Proje çalışanları Öğr. Gör. Vehbi Onur Demirciler, Öğr. Gör. Elif Körpe ve Öğr. Gör Ulaş Yabanova ile proje danışmanları Eğitim Fakültesinden Doç.Dr. Senar Alkın Şahin, Doç.Dr. Nihal Tunca Güçlü, Kütahya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ömer Turan ile müdürlüğün yönetici ve çalışanları, Kütahya Barosunu temsilen Av. Buket Güngör ve Av. Esin Özak Sezengöz katıldı.

Toplantının sonunda paydaşlar arasında projeye ilişkin protokoller imzalandı.

PROJE ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ KONUSUNDA FARKINDALIK AMAÇLIYOR

Çocukları Korumak İçin Ailelere Dijital Eğitim Verilmesi Projesi çocuk istismarı ve ihmali konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Proje Koordinatörü Doç Dr. Oktay Şahbaz "Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu projemizde çocuk istismarı ve ihmali konusunda geliştirilecek dijital araçlarla şehirdeki ve Avrupa'daki ailelere ulaşmaya ve farkındalık yaratmaya çalışacağız. Proje kapsamında bir çocuğu bile herhangi bir istismar türünden ve ihmalinden kurtarmak önemli olacaktır" şekilde konuştu.

UYSAL: TÜM OLANAKLARI SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ise çocukların tüm dünya ülkeleri için önem arz ettiğini dile getirerek, "Bu proje kapsamında sağlanacak her türlü bilimsel ve sosyal destek için Üniversitemizin olanaklarının seferber etmeye hazırız dedi.

Kütahya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan ise çalışma arkadaşları ile uzun süredir bu konuda çalışmalar yaptığını belirtti ve bu proje ile çocuk istismarına karşı alınacak çalışmalara ve önlemlere önemli katkıların olacağını dile getirdi.

Kütahya Barosundan Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Buket Güngör ise olayın hukuki boyutunun ailelere aktarmakta güçlükler yaşandığını; bu projede uygulanacak kolektif uygulamalarla ailelere yönelik hazırlanacak eğitim paketlerinde hukuki boyutun da ele alınmasının insanları daha fazla bilinçlendireceğini aktardı.

PROJENİN DÖRT AVRUPALI ORTAĞI BULUNUYOR

Projenin İspanya, Yunanistan, İtalya ve Litvanya’dan çocuk istismarı ve ihmali alanlarında değerli çalışmaları olan kurumlarla ortaklık kurulduğunu ve projenin yerelden uluslararası ölçeğe kadar büyük etki yaratacağını dile getiren Doç. Dr. Oktay Şahbaz, üç yıl sürmesi planlanan projenin diğer ortak kurumlarının Yunanistan'dan Hellenic Mediterranean University, Litvanya'dan Mykolo Romerio Universitetas, İtalya'dan Università' Degli Studi Di Milano-Bicocca ve İspanya'dan M&M Profuture Training, S.L. olduğunu da sözlerine ekledi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 17 Ocak 2020, Cuma / 1098 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Kütahya Barosu,

Bu Kategorideki Diğer Haberler