DPÜ ile Ibn Zohr Üniversitesi Arasında İş Birliği Anlaşması

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Fas’ın en büyük üniversitelerinden olan Ibn Zohr Üniversitesi arasında başta değişim programları olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğini kapsayan bir çerçeve anlaşması imzalandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Fas’ın Ibn Zohr Üniversitesi arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, 1989 yılında kurulan ve Fas'taki 8 şehrin (Agadir, Ait Melloul, Ouarzazate, Taroudant, Laayoune, Guelmim, Smara ve Dakhla) çeşitli yerlerindeki 19 farklı yerleşkede 127 binden fazla öğrencisi bulunan Ibn Zohr Üniversitesine bir ziyaret gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Üniversitemizin Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Abdurrahman Ünsal, burada uluslararası ortaklık konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

İLK ZİYARET OUARZAZATE'YE

İlk olarak Ouarzazate şehrindeki Faculté Polydisciplinaire de Ouarzazate’yi ziyaret eden Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Prof. Dr. Abdurrahman Ünsal, Dekanı Prof. Dr. Lahcen El Maimouni ve fakülte üyesi Doç. Dr. Salah-ddine Krit tarafından karşılandı.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının (YÖS) Ouarzazate de dahil olmak üzere Fas’ın genelinde yapılması ve ikili iş birliği konuları ele alındığı toplantıda, önümüzdeki dönemde YÖS'ün Fas genelinde yapılması, Fas’taki organizasyonun Doç. Dr. Salah-ddine Krit'in eş güdümünde yürütülmesi, Faculté Polydisciplinaire de Ouarzazate öğrencilerinin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi lisansüstü programlarına yönlendirilmesi, YÖS ile lisans programlarına öğrenci gönderilmesi, karşılıklı öğrenci ve proje tabanlı akademik personel değişimi konularında birlikte çalışmak üzere anlaşmaya varıldı.

PROF. DR. AYDIN VE PROF. DR. ÜNSAL'DAN SEMİNER

Toplantından sonra Türkiye'de ve Kütahya'daki yükseköğrenim olanaklarını aktarmak üzere Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Prof. Dr. Abdurrahman Ünsal tarafından seminer verildi.

Seminerde Ouarzazate yerleşkesinde fakülte öğrencileri ve akademisyenlerle, diğer üniversitelerden gelip Türkiye’de okumak isteyen yaklaşık 200 kişilik öğrenci grubuna, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin tanıtımı yapıldı; Üniversitemiz tarafından yapılacak olan YÖS, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere kabulü alanında ayrıntılı bilgiler verildi.

BİR ZİYARET DE AGADIR'E

Prof. Dr. Aydın ve Prof. Dr. Ünsal, ikinci ziyaretlerini Üniversitenin Agadir'de bulunan merkez yerleşkesine yaptılar.

Ibn Zohr Üniversitesi Rektörlüğünde Rektör yardımcısı Prof. Dr. Abdelaziz Bendou ile bir araya gelen Aydın ve Ünsal, düzenlenen toplantıda ikili iş birliği konuları ve YÖS'ün Fas’ta da gerçekleştirilmesi konularında Prof. Dr. Abdelaziz Bendou ile fikir alışverişinde bulundular.

DPÜ VE UIZ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Görüşmeler sonunda iki üniversite arasında, akademik personel ve öğrenci değişimini, karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımına dayalı ortak proje sunma ve gerçekleştirme, her iki üniversitenin altyapı ve olanaklarının karşılıklı olarak kullanılabilmesini sağlayan iş birliği anlaşması imzalandı.

Bunun yanında iki üniversite arasında önümüzdeki dönemde ortak proje hazırlama, öğrencide ve personel değişimi, ortak program ve çift diploma alanlarında yapılacak çalışmaların ayrıntılandırılması için, her iki üniversitenin ilgili temsilcilerinden oluşturulacak kurullar düzeyinde çalışmaların sürdürülmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Toplantının ardından Aydın ve Ünsal için Ibn Zohr Üniversitesinin Agadir’de bulunan çeşitli yerleşkelerinde tanıtım gezisi düzenlendi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Aralık 2019, Perşembe / 790 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Ibn Zohr Üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler