DPÜ ve TSD Şahikalar Diyarı’nı Sahneledi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Engelli Öğrenci Birimi ile Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kütahya Şubesi iş birliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırlanan Şahikalar Diyarı adlı tiyatro gösterisi Kütahya Gençlik Merkezi’nde sahnelendi.

DPÜ Engelli Öğrenci Birimi ve Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi tarafından Şahikalar Diyarı adlı tiyatro oyunu sergilendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kütahya Gençlik Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, üniversitemizin akademik ve idari personelleri, tiyatro oyuncularının yakınları ve vatandaşlar katıldı.

TSD Kütahya Şubesi ve DPÜ Engelli Öğrenci Birimi tarafından düzenlenen Şahikalar Diyarı adlı tiyatro gösterisinin organizasyonu Derneğin 10 üyesi ile Birimimizin personel ve öğrencilerinden oluşan 15 kişilik grup tarafından yapıldı.

Hazırlıkları iki ay süren ve gösteri için bir kısa film de hazırlanan Şahikalar Diyarı, organizasyon ekibi tarafından engellilerin günlük yaşamından yola çıkılarak senaryo haline getirildi ve sergilendi. Eser izleyiciler tarafından tam not aldı ve oyuncular, gösterinin sonunda dakikalarca alkışlandı.

Etkinliğin ardından konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Hatice Yakar, "Şahikalar Diyarı'nın sahnelenme fikri Gençlik Kolları Başkanımız Hüseyin Bey tarafından teklif edildi. Dernek üyelerimizle, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi personelleri ve çalışanları hazırlıklara başladılar" dedi.

Etkinliği düzenleyen ekibin senaryo ve organizasyon kendilerinden destek istemediklerini söyleyen Hatice Yakar, "Oyunda da günlük yaşamlarında karşılaştıkları olaylarla ilgili içlerini döktüler. Güzel bir oyun izledik. Bu oyunda emeği geçen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimine, arkadaşlarımıza, izleyicilere ve basınımıza yanımızda olup, destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum" dedi.

ALTINAY: AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK

DPÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Ali Osman Altınay ise "Şahikalar Diyarı için, Türkiye Sakatlar Derneğinin üyeleri ve Üniversitemizin gönüllü öğrencileriyle beraber iki aydır çalışıyoruz. Güzel bir tiyatro oyunu sergiledik. Amacımız farkındalık yaratmaktı. Bu amacımızı da tiyatro aracılığıyla gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bizi yalnız bırakmayıp gelen herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

DPÜ Engelli Öğrenci Birimi tarafından yapılan açıklamada "Şahikalar Diyarı adlı oyunun sergilenmesinde katkısı olan Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi Başkanı ve üyelerine, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Birimi gönüllü öğrencilerine ve Kütahya Gençlik Merkezi yönetimine teşekkür ederiz" denildi.

Şahikalar Diyarı Tanıtım Filmi

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 03 Aralık 2019, Salı / 700 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, 3 Aralik Dünya Engelliler Günü, Engelli Öğrenci Birimi, Türkiye Sakatlar Derneği,

Bu Kategorideki Diğer Haberler