DPÜ’den Ukrayna’nın En Seçkin Üniversiteleri İle İş Birliği

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi, Lviv Politeknik Üniversitesi ve Zhytomyr Devlet Teknoloji Üniversitesi ile iş birliği anlaşmaları imzaladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin uluslararasılaşma çalışmaları Ukrayna’da imzalanan üç iş birliği anlaşması ile kararlı bir şekilde sürüyor.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Dış İlişkiler Koordinatörümüz Doç. Dr. Oktay Şahbaz, Ukrayna’ya giderek ülkenin en iyi üç üniversitesiyle uluslararası ortaklık konusunda görüşmeler gerçekleştirdi ve anlaşmalar imzaladı.

İLK ANLAŞMA IGOR SİKORSKY KİEV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLE

Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Doç. Dr. Oktay Şahbaz, Ukrayna’daki temasları sırasında ilk ziyaretlerini ülkenin en iyi teknik üniversitelerinden biri olarak gösterilen Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesine (KPI) yaptılar.

KPI’yı Rektör Yardımcısı Olga Demidenko’nun temsil ettiği toplantıda DPÜ ile KPI arasında çift diploma verme ile karşılıklı personel ve öğrenci hareketliliği konularını kapsayan ikili anlaşma imzalandı.

Atılan imzaların ardından bir açıklamada bulunan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, “Kiev’de yapılan anlaşma rektörlük düzeyinde olup, buradaki çalışmaları ciddi bir boyuta taşımamızı sağlamıştır. Önümüzdeki süreçte ile Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi ile devam eden bilimsel çalışmalarımızı geliştireceğimizin de göstergesidir” dedi.

GÖÇMEZ VE ŞAHBAZ’IN İKİNCİ DURAĞI LVIV

Prof. Dr. Göçmez ve Doç. Dr. Şahbaz’ın Ukrayna’da yaptıkları görüşmelerde Kiev’in ardından Lviv kentine geçerek, Lviv Politeknik Üniversitesini ziyaret ettiler.

Burada yapılan ve Rektörlük düzeyinde gerçekleştirilen toplantılarda İktisat, Malzeme Bilimi ve Kimya bölümleri ile ilgili alanlarda gelecek dönemlerde üniversitelerin farklı AB fonlarına başvurması ve öğrenci değişim programlarının hayata geçirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

SON ZİYARET ZHYTOMYR DEVLET TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİNE

Ukrayna’daki görüşmeler sırasında Göçmez ve Şahbaz’ın son ziyareti ise Zhytomyr Devlet Teknoloji Üniversitesine (ZTU) oldu.

İki üniversite arasında çift diploma ve AB fonları konusunda görüşmelerin yapıldığı toplantıda, iki üniversitenin söz konusu alanlarda iş birliği yapması ve Ukrayna’daki üniversite bünyesinde bir Türk Kültür Merkezi açılması konusunda çalışmalara başlanması imzalanan anlaşmayla hükme bağladı.

Yapılan ziyaretler Ukrayna basınında da geniş yer aldı.

UKRAYNA BASININDAN İLGİLİ HABERLER

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 08 Kasım 2019, Cuma / 2393 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi, Zhytomyr Devlet Teknoloji Üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler