DPÜ Engelleri Kaldırmaya Devam Ediyor

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, herkes için erişilebilir engelsiz bir üniversite hedefi yolundaki çalışmalarına devam ediyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, eğitimin önündeki engelleri bir bir kaldırmaya devam ediyor.

2018 yılında Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen törende Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 6 binasına Erişebilirlik Belgesi verilen üniversitemiz, bu yılki çalışmalarıyla bu sayıyı 11’e çıkardı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Rektörlük, Engelsiz Öğrenci Birimi, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu ve Konukevi için kazandığı belgelerin yanına, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Olimpik Yüzme Havuzu, Kapalı Spor Salonu ve Bedesten için verilen belgeleri de ekledi. Böylece Üniversitemizin Erişebilirlik Belgesi alan bina sayısını 11’e yükseltti.

ERİŞEBİLİRLİK BELGESİNDE LİDER AÇIK ARA DPÜ

Türkiye genelinde Bakanlık denetiminde Valilikler tarafından ilk kez 2014 yılında verilmeye başlanan Erişilebilirlik Belgesi’ni alan üniversitelere bakıldığında Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin bu alandaki farkı açıkça görülüyor.

Bakanlığın Engelli Öğrenci Birimimizle paylaştığı belgede 2014-2018 yılları arasında Erişilebilirlik Belgesi alan dört üniversite bulunduğu bilgisi verildi. Bu listede 6 belgeyle ikinci sırada yer alan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, bu yılın ilk altı ayında aldığı 5 yeni belge ise Erişebilirlik Belgesi sayısını 11’e yükseltti ve 7 belgesi bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini geride bırakarak açık ara zirveye yerleşti. Listenin üçüncü sırasını ise birer belge ile Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri paylaştı.

UYSAL: BAŞARI YOLUNDA ENGELLER BEDENLERDE DEĞİL ZİHİNLERDEDİR

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, engelli vatandaşlarımızın, yaşamını kolaylaştırmak için kurum olarak ellerinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Bizler başarıya giden yolda engellerin bedenlerde değil, ancak zihinlerde olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak anayasamızda herkes için verilmiş olan eğitim hakkına erişimin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz. Kurum olarak, ilgili birimlerle yapacağımız çalışmalarla, tüm binalarımızın Erişebilirlik Belgesi almasına gayret göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 04 Ekim 2019, Cuma / 1810 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Dumlupinar, dumlupinar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler