Kütahya’da Engelliler Haftası Kutlandı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası, Kütahya’da il protokolünün katıldığı geniş çaplı bir törenle kutlandı.

Kütahya'da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle Engelliler Haftası Tertip Komitesi tarafından 10 Mayıs Dünya Engelliler Haftası programı düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde düzenlenen programa; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney, İl Jandarma Komutanı Vekili Yarbay Kamil Çelik, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Rektör yardımcımız Prof. Dr. Kaan Erarslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan, STK temsilcileri, bazı daire müdürleri, engelliler ve yakınları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını Vali Dr. Ömer Toraman yaptı. 

Kütahya’da engellilere yönelik özveriyle çalışan birçok dernek olduğunu belirten Vali Dr. Ömer Toraman, Engelliler Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulmasıyla birlikte engelliler için faaliyette bulunan tüm STK’ların tek bir çatı altında buluşturularak kuvvetlerin birleştirildiğini ve bu sayede istişare zemini oluşturulduğunu söyledi. 

Engelli vatandaşların sosyal ve ekonomik hayatta daha görünür olması yönünde Türkiye’nin çok ciddi yol kat ettiğine dikkat çeken Vali Toraman, önemli bir zihniyet değişimi yaşandığını aktardı.

“FARKINDALIK YARATACAK”

Düzenlenen etkinliklerin farkındalık oluşturacağının altını çizen Toraman, “Engelli vatandaşlarımızın huzurlu, mutlu ve güvende olmalarını temin edebiliyorsak vazifemizi yapıyoruz demektir. Aksi takdirde yürüttüğümüz hizmetleri sorgulamamız lazım. Bu ve benzeri etkinliklerin niteliğinin ve etkisinin artarak devam etmesini temenni ediyorum. Bunların muhakkak düşüncemizde dahi olsa bir değişime yol açacağına, farkındalık yaratacağına inanıyorum” diye konuştu.

Engelli ailelerin duygu ve düşünceleri paylaştığı program, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Biriminin de aralarında oluğu engelli bireyler yararına faaliyet gösteren kuruluşların tanıtım videoları ile devam etti. Ayrıca Birimimizin hazırlamış olduğu Dünden Bugüne Engelliler konulu sergi açılışı da program dahilinde gerçekleştirildi.

Programın son bölümünde Üniversitemizin içinde yapılan erişebilirlik çalışmaları sonucu belge almaya hak kazanan binalarımızın Bedesten, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Kapalı Spor Salonu ve Olimpik Yüzme Havuzu'nun erişebilirlik belgelerini Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kaan Erarslan'a sundu.

Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Birimimizin düzenlediği Empati Ligi basketbol maçlarına katılarak destek veren Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu, Elektronik Spor Topluluğu, Matematik Topluluğu, Büyüdüm Çocuk Oldum Topluluğu ve maçlarda ikinci olan Engelsiz Öğrenci Birimine madalyalarını; Empati Ligi'nde şampiyon olan Umut Spor Engelli Basketbol Takımı'na birincilik kupasını sunarak tebrik etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 14 Mayıs 2019, Salı / 1290 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, Engelsiz Öğrenci Birimi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler