DPÜ’de Tasavvufi Hayatlardan Gençlere Öğütler Verildi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun konuşmacı olarak katıldığı Tasavvufi Hayatlardan Gençlere Öğütler başlıklı bir konferans verildi.

DPÜ İslami İlimler Fakültesi, Tasavvufi Hayatlardan Gençlere Öğütler başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı.

İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırla, DPÜ İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Rifat Türkel ve Dr. Öğr. Üyesi Ümit Aktı, fakültemizin akademik ve idari personelleri ile öğrencilerimizin katıldığı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, konuşmasında tasavvufa farklı yaklaşımlardan söz etti.

Prof. Dr. Muslu, “Amr bin Osman’a göre tasavvuf, kulun her vakitte, o vakit için en iyi olan şey ile meşgul olmasıdır. Semnun’a tasavvufu mülkle ilişkilendirir ve ‘Bir şeyi mülk edinmeme ve bir şeyin de seni mülk edinmemesi’ der. Tabi hakiki anlamda Mülk’ün sahibi Cenab-ı Hak, eğer bir kul, bu bilince ulaşmışsa aslında elinde ne varsa bunun emanet olduğu bilinciyle yaşıyor” dedi.

Tasavvufun sosyal boyutuna dokunan tanımlamalar da vardır. Hz. Mevlana şöyle der: Şems bana bir şey öğretti. Dünyada bir tek mümin üşüyorsa, ısınma hakkına sahip değilsin. Buna cevap olarak Mevlana, Şems’e “Ben biliyorum ki, yeryüzünde üşüyen müminler var. Ben artık ısınamıyorum” diyerek engin merhameti ifade ediyor.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Ramazan Muslu’ya konuşmasından dolayı Üiversitemizin altın anahtarı, teşekkür belgesi ile 'Kütahyalı Bilge Şair Sun'ullah-ı Gaybi ve Dönemi' ve 'Ergun Çelebi ve Kütahya Mevleviliği' kitapları sunuldu.

MUSLU’DAN REKTÖRÜMÜZE ZİYARET

Konferansın ardından Prof. Dr. Ramazan Muslu, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören’i ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ve İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Rifat Türkel’in de yer aldığı görüşmede Muslu’ya Kütahya İl Müftü Yardımcısı Mehmet Aslaner, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Karazeybek eşlik etti.

Üniversitemizdeki çalışmalar hakkında Rektörümüzden bilgi alan Muslu, ziyaretin sonunda Prof. Dr. Remzi Gören’e Kur'an Yolun Türkçe Meal ve Tefsir kitabını hediye etti. Prof. Dr. Gören, verdiği hediyeden dolayı Muslu’ya teşekkür etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 13 Mayıs 2019, Pazartesi / 1470 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Tasavvufi Hayatlardan Gençlere Öğütler,

Bu Kategorideki Diğer Haberler