DPÜ’de Fransa’daki Sarı Yelekliler Hareketinin Etkileri Konuşuldu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Fen Edebiyat Fakültemizin Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Talip Karakaya’nın konuşmacı olarak katıldığı Fransa’da Sarı Yelekliler Hareketi ve Etkileri: 6. Cumhuriyet’in Ayak Sesleri başlıklı konferans düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Fransa’da Sarı Yelekliler Hareketi ve Etkileri: 6. Cumhuriyet’in Ayak Sesleri başlıklı konferans düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Fen Edebiyat Fakültemizin Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Talip Karakaya'nın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Fen Edebiyat Fakültemizin akademik ve idari personelleri ile öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Talip Karakaya, "1789'dan beri Paris'ta düzenlenen eylemler dünya çapında ses getiren eylemler oluyor. Tahmin edersiniz Fransa'da özgürlükler daha geniş. Fransa bugün Avrupa Birliği'nin ikinci ya da üçüncü güçlü ülkesi ama son yıllarda bu tablo biraz değişti ve ekonomik durum gerilemeye başladı" diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

Fransa bugün 5. Cumhuriyeti yaşayan bir devlet. Bu nedenle konferansımıza 6. Cumhuriyet'in Ayak Sesleri başlığını da ekledik. Sosyal ve siyasal gelişmelerle ülkelerin yönetim biçimlerinde değişiklikler olması çok doğaldır. Bizler de birinci cumhuriyet dönemini yaşıyoruz. Fransa'da ise bu durum farklı. Bunun yanında Sarı Yelekliler eylemcileri de Fransa'nın ekonomik sorunlarını özellikle Avrupa Birliği'ne girişinin ardından yaşandığına dikkat çekiyor ve çözüm için Fransa'nın değerlerini ortaya çıkaracak 6. Cumhuriyeti işaret ediyorlar

Prof. Dr. Karakaya, konuşmasında Sarı Yelekliler Hareketi'ni ortaya çıkaran sebeplere uzun süre değinen Karakaya, yaşanan eylemlerin temelindeki ekonomik sorunları tek tek ele aldı.

Fransa'daki cumhuriyet dönemleri hakkında da bilgi veren Karakaya, daha sonra Sarı Yelekliler Hareketi'nin bugüne kadarki eylemlerinden öne çıkan olayları fotoğraflarla öğrencileri aktardı.

Bu hareketin eylemlerinden Türkiye'nin çıkarması gereken sonuçlar olduğuna inandığını ifade eden Karakaya, "Notre Dame Kilisesi yangını ardından Fransa'da oluşan birlik havasından ders çıkarmamız gerekiyor. Biz Haydarpaşa Garı ve Diyarbakır Kurşunlu Camisi yangınlarında aynı tutumu sergileyebildik mi? Dayanışma ve birlik duygusunu sağlamak ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 18 Nisan 2019, Perşembe / 725 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, fen edebiyat fakültesi, Prof. Dr. Talip Karakaya, Sosyoloji Bölümü, Sarı Yelekliler Hareketi, Fransa,

Bu Kategorideki Diğer Haberler