DPÜ’de Çanakkale Zaferinin Düşündürdükleri Konuşuldu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde 104. Yılında Çanakkale Zaferinin Düşündürdükleri konulu bir konferans düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Esra Sarıkoyuncu Değerli'nin konuşmacı olarak katıldığı 104. Yılında Çanakkale Zaferinin Düşündürdükleri Konferansı'na ev sahipliği yaptı.

Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa Fen Edebiyat Fakültemizin akademik ve idari personelleri ile öğrencilerimiz katıldı.

Konferansın konuşmacısı olan Prof. Dr. Esra Sarıkoyuncu Değerli, Çanakkale Savaşları'nın tarihine değindiği konuşmasında "Tarih 18 Mart 1915. Çanakkale Boğazı geçilirse, bütün İslam aleminin ümidi ve kalesi olan dünya incisi şehir İstanbul düşecek, böylece İtilaf kuvvetlerine Rusya'ya giden yol açılmış olacaktır. Bu kadar da değil. Bu şekilde Süveyş Kanalı ve Hint Yolu üzerindeki bütün engeller bertaraf edilecek, Endonezya'dan Cebelitarık Boğazı'na kadar uzayan çok geniş bir coğrafya üzerindeki Müslüman halkın ümidi kırılmış olacaktı" dedi.

Çanakkale savunmasının Türk milleti için destan olduğunu dile getiren Değerli, "Bu destanın heyecanı ve şevki içinde Türk milleti Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Faruk Nafiz Çamlıbel'in ifadesiyle Çanakkale, "Mustafa Kemal'in milletle yüzyüze ilk görüştüğü yerdir" dedi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 21 Mart 2019, Perşembe / 681 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, fen edebiyat fakültesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler