DPÜ’de Çocuklarda İhmal ve İstismar Konuşuldu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Özel Eğitim Uzmanı Hakan Saday’ın konuşmacı olarak katıldığı Çocuklarda İhmal ve İstismar konulu seminer düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Çocuklarda İhmal ve İstismar konulu seminer gerçekleşti.

Güzel Sanatlar Fakültemizde Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığına olarak faaliyet gösteren Engelsiz Hayat Topluluğunun düzenlediği ve Özel Eğitim Uzmanı Hakan Saday’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, Engelsiz Hayat Topluluğu’nun tanıtım videosunun ardından topluluk başkanı Hasan Düşgül açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Çocuk Bedenime Dokunma İnsiyatifi Bilim Kurulu Sorumlusu Hakan Saday, “Tarihten bu yana zayıf olan her şey şiddete maruz kalmıştır" diyerek başladığı konuşmasında, "Geçmiş yüzyıllarda engelli çocuklar aileleri tarafından terk edilip şiddet görüyordu. Günümüzde bu durum değişim gösteriyor. Çocuk istismarı hem duygusal, hem fiziksel, hemde cinsel alanda olabilir. Çocuk ihmaliyse yapılması gerekenleri yapmamaktır. Yani ihtiyacı olan bakımı göstermemektir” diyerek çocuk istismarı ve çocuk ihmalinin ayrımına değindi.

Artan teknoloji bağımlılığıyla çocukların daha kolay tehdit edilmesi, pedofili kişilerin çok rahat saklanmasıyla siber istismarın yaygınlaştığı, sanal istismar, cinsel istismar ve çeşitlerinden bahseden Hakan Saday, "Duygusal ihmal ve istismar en az fiziksel istismar kadar zarar vericidir" diyerek sözlerini tamamladı.

Etkinliğin sonunda Saday'a katılımları ve konuşmaları için teşekkür edildi ve kendisine günün hatırasına bir hediye sunuldu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 15 Mart 2019, Cuma / 585 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, dumlupinar üniversitesi, Hakan Saday, Çocuk istismarı,

Bu Kategorideki Diğer Haberler