Timsal Karabekir DPÜ’de Milli Mücadele’yi Anlattı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcının 100. yıldönümünde Doğu Cephesi Komutanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’i ağırladı.

DPÜ’de düzenlenen 100. Yılında Milli Mücadele başlıklı konferansa Kurtuluş Savaşı komutanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir konuşmacı olarak katıldı.

Fen Edebiyat Fakültemizin Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda üniversitemizin Ortadoğu Araştırmaları ve Diriliş Topluluğu ile Tarih Kültür ve Turizm Topluluğu düzenlenen etkinliğe Fen Edebiyat Fakültemizin ve üniversitemizin akademik ve idari personelleri ile öğrencilerimiz katıldı.

Konuşmasına  “Sizleri saygı, sevgi ve çok büyük mutlulukla selamlıyorum” diyerek başlayan Timsal Karabekir, "Bu buluşmaları 'Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun' başlığıyla yapıyoruz. Kars'ta gördüğüm bir yazıyı asla unutamıyorum: Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer. " şeklinde konuştu.

"Sizlerin karşısında bir tarihçi olarak bulunmuyorum. Hatta hiçbir şey olarak da bulunmuyorum. Yalnızca Kazım Karabekir Arşivi'nden bilgilere sahibim” diyen Karabekir, tüm katılımcıları Kazım Karabekir Vakfının İstanbul'daki Kazım Karabekir Müzesi'ne davet ederek sunumuna başladı.

KAZIM KARABEKİR'İN HAYATI FOTOĞRAFLARLA ANLATILDI

Sunumunda babası Kazım Karabekir'in hayatı ekseninde Osmanlı Devleti'nde ve Türkiye Cumuriyeti'nde gelişen olayları fotoğraflarla aktaran Timsal Karabekir, dedesi Mehmet Emin Paşa'nın Van ve Mekke'de aldığı görevlerde Kazım Karabekir'in de ona eşlik etmesini, daha sonra İstanbul'da Harbiye'yi birincilikle bitirmesini, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşları, Kut-ül Amare Savaşı ve Kafkas Cephesi'nde Kazım Karabekir'in aldığı görevleri ve ömrü boyunca 6 bine yakın çocuğun bakım masraflarını karşıladığını öğrencilerimize aktardı.

Erzurum'da görev yaptığı dönemde Ermeniler tarafından çıkarılan olaylar sonucu katledilen Türkler hakkında Kazım Karabekir'in notlarını şöyle paylaştı:

Erzurum'a girdiğimde gördüğüm manzarada bölge halkının gülerek beni beklediklerini düşünerek mutlu oldum. Biraz yaklaşınca bu kalabalığın hareketsizce durduğunu fark ederek, normal olmayan bir durum olduğunu sezinledim. Daha da yaklaştığımda bu insanların Ermeni çeteler tarafından kazığa oturtularak öldürülen ve çeneleri acıdan sıkılmış insanlar olduğunu anladım. Burada gördüğüm manzarayı Allah hiçbir kuluna göstermeyi nasip etmesin.

"KARABEKİR O ANDA BAĞIMSIZLIK YEMİNİ ETTİ"

Karabekir şöyle devam etti:

Erzurum'dan sonra Kars'ı da yeniden Türk topraklarına katan Kazım Karebekir, Nahçıvan'ı da kurtardıktan sonra Bakü'ye yönelmişken Tebriz'de aldığı haberle İstanbul'a çağrılmıştır. Çünkü Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmıştır ve İstanbul'a dönmesi emredilmiştir. Kendisi Batum'dan yola çıkan gemiye küçük Japon bataryalarını yükleterek bunları Trabzon Limanı'nda bırakmış, bu bataryalar Kurtuluş Savaşı'nda ordumuzun çok işine yaramıştır. Kendisi İstanbul'a döndüğünde boğaza demirlemiş İngiliz gemilerini ve İngiliz askerinin bir subayımıza Türk bayrağının indirilmesi emrini verdiğine şahit olunca bağımsızlık yemini etmiştir.

ATATÜRK'ÜN SON İSTEĞİ BABAMA İLETİLMEDİ

Timsal Karabekir, askerlikten istifa eden Mustafa Kemal Paşa'nın tutuklanması için emir alan Kazım Karabekir'in bu görev için gittiği Erzurum'da yaşananları ise şöyle anlattı:

Bugün Erzurum Atatürk Evi olan bu evde, o değerli insan, Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş mücadelesinin nasıl yürütüleceğini planlarken Cevat Paşa, Kazım Karabekir Paşa'nın kolordusuyla geldiğini haber verir. Mustafa Kemal Paşa, Kazım Karabekir'e verilen tutuklama emrinden haberdardır. Her şeyin bittiğini, Kurtuluş Savaşı'nın başlamadan bittiğini düşünür. Bu sırada Kazım Karabekir Paşa içeri buyur edilir. Kazım Karabekir Paşa içeri girer ve asker selamı vererek "Ben ve kolordum Milli Mücadelede emrinizdeyim Paşam!" der ve birbirlerine sarılırlar.

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının bir iftirayla kapatıldığını söyleyen Timsal Karabekir, "Şeyh Sait İsyanı bu partinin kapatılmasının gerekçesi oldu. Bir süre sonra Kazım Karabekir'in aldığı ve bizim ilk evimizde çok talihsiz bir olay oldu. İzmir Suikasti Davası nedeniyle babam bu evden alındıktan bir süre sonra mahkemeye çıktı. Mahkemede yargılandıktan sonra beraat etse de bu durumdan çok etkilendi. Mustafa Kemal Atatürk'le araları açılsa da Atatürk Türk Dil Kurumu toplantısına babamı davet etmiş. Ama babam orada etten bir duvarla karşılaşmış ve Atatürk'le göz göze gelememiştir. Daha sonra Atatürk, hasta yatağında Kazım Paşa'yla helalleşmek istediğini bildirdiyse de bu haber babama ulaştırılmadı. Daha sonra babama 'Gider miydin?' diye sorduğumuzda 'Elbette giderdim. O Mustafa Kemal'dir. Onun çağırdığı yere gidilir' demişti" şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Timsal Karabekir'e üniversitemizin altın anahtarı, teşekkür belgesi ve kitap hediye edildi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 14 Mart 2019, Perşembe / 1439 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Kurtuluş Savaşı, Kazım Karabekir, Timsal Karabekir,

Bu Kategorideki Diğer Haberler