Üniversitenin Vefa’sı

Kültür, sanat ve spor alanında şehirlerine katkı sağlayan vefat etmiş Kütahyalılar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin düzenlediği Vefa Geceleri etkinliğinde anıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin düzenlediği Vefa Geceleri etkinliğinin ilkinde kültür, sanat ve spor alanında şehirlerine katkı sağlayan vefat etmiş Kütahyalılar düzenlenen programla anıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin ortak çalışması sonucunda geçmişte şehrimize kültür, sanat ve spor alanında katkı sağlamış 20 kişinin yakınlarına ödüller verildi.

Hezar Dinari Kültür Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik Fen Edebiyat Fakültemizin Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Özlem Soyer Zeyrek'in açılış konuşmasıyla başladı. Vefa Geceleri etkinliğinde üniversitemize desteklerini sunan Kütahya İlinden Yetişenler Derneğinin başkanı Süleyman Çankaya, "Kütahya vefalıdır. Vefa iyi bir şeydir. Bu gece ilki düzenlenen bu etkinliğin diğer gecelerinde de birlikte oluruz" şeklinde konuştu.

GÖREN: VEFA GECELERİ TARİHE BİR MİRAS OLARAK KAYDEDİLECEKTİR

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak ve Dumlupınar şehitlerini anarak başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak bu gece anacağımız Kütahya aşığı bu kişilerin sahip oldukları vatan, millet ve namus gibi hasletleri önünde eğiliyoruz. Allah'a ve din gününe inanan kişiler için vefanın anlamı çok başkadır. Vefanın en güzel yanı hiç tanımadığımız ecdat ile hiç tanışmayacağımız yeni nesil arasında köprü olmak değil midir? Kütahya'ya değer veren ve bu dünyadan geçmiş insanları anmak adına uygun bir kelime bulamadığım için sizlerden özür diliyorum. Vefa Geceleri, tarihe sadece güzel bir anı olarak geçmeyecek, aynı zamanda bir miras olarak kaydedilecektir. Esen kalın, vefalı kalın" dedi.

NAYİR: ÜNİVERSİTEMİZİN ÇABASINI TAKDİRLE KARŞILIYORUM

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin toplum olarak kimi değerlerin yitirildiği bir dönemde düzenlediği bu etkinliğe katılmaktan onur duyduğunu belirten Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş'ın ardından geceye ilişkin görüşlerini aktaran Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise "İnsanı insan yapan duyguları. Güzel duygular insanı kıymetli yapıyor. Üniversitemizin bu çalışmasını takdirle karşılıyorum. Ben vefa duygusunun yalnızca hayatını kaybedenlere duyulması gereken bir değer olmaması gerektiğini düşünüyorum. Vefaya hayatta olanların da ihtiyacı var. Şehrimizin dinamiklerinden üniversitemize bu gece için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA'NIN ADINI DUYURANLAR ANILDI

Vefa Geceleri 1'de ilk ödül Kütahya'nın sanat alanında bayrak taşıyıcılarından olan Ahmet Yakupoğlu'na verildi.

Yakupoğlu'nun ardından izleyenlere kültür, sanat ve gençlik-spor alanlarında Kütahya'nın adını, sınırlarının dışına taşıyan isimlerin özgeçmişleri sunuldu ve yakınlarına ödüller verildi. Tören sırasında zaman zaman duygulu anlar yaşandı.

Vefa Geceleri etkinliğinde anılan Kütahya'nın önde gelen isimleri şöyle:

Kültür: Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Hisarlı Ahmet, Ahmet Uluçay, Mustafa Hakkı Yeşil, Mesut Zeytinoğlu, Halil Kadri Erdem, Hamza Güner, Hamdi Aydın

Sanat: Hüseyin Yüce, Abdullah Taktak, Hafız Mehmet Emin, Mehmet Çini, Hacı Mehmet Üstünkaya, Ahmet Kerkük, Sıtkı Olçar, Tahir Konakçı

Gençlik - Spor: Bekir Avlupınar, İbrahim Naci Eren, Mustafa Asım Alkış, Kütahyaspor

Gecenin sonunda 1967 yılında Kütahyaspor'un Galatasaray'ı 4-3 yendiği maçta forma giyen futbolcular sahneye çıktılar.

Gece, ödül alan ve ödülü sunan tüm katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Vefa Geceleri etkinliklerinin ikinci ve üçüncüsü önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 12 Ekim 2018, Cuma / 3133 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Hezar Dinari Kültür Merkezi, Vefa Geceleri,

Bu Kategorideki Diğer Haberler