Üniversitemiz Tarafından 25.Yıl Etkinlikleri Kapsamında Düzenlenen 1. Değer Katan Projeler Ödül Gecesi Gerçekleştirildi

Değer Katan Üniversite sloganıyla eğitim öğretime devam eden üniversitemizin, kuruluşunun 25. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği 1. “Kütahya’ya Değer Katanlar Ödül Gecesi” gerçekleştirildi. Geceye Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Düzenlenen gecede 36 proje ödüle layık görüldü, Proje için hazırlanan web sayfası üzerinden veya direk posta yolu ile aday gösterilen; Kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek, Vakıf, Topluluk ve kişisel projeler için gelen öneriler doğrultusunda oluşturulan projelerin ödüllendirildiği gecede Kütahya’mıza değer katan projelere dikkat çekmek ve yeni projelere teşvik etmesi amaçlandı.

Rektörümüz, Prof. Dr. Remzi GÖREN yaptığı açılış konuşmasında;  Çeyrek asrı geride bırakan ve bu süre içerisinde 130 bin civarında mezun veren, varlığıyla şehrimize ve ülkemize değerler üretmeye devam eden Dumlupınar Üniversitesi’nin  geçen yıl mayıs ayından itibaren başlayan 25. Yıl etkinlikleri kapsamında, İnsanlık Ölmedi, Olgun Gençler Üniversitesi, Vazomatik  Tiyatro gösterisi gibi etkinliklerin devamı olan bu Ödül Gecesinin   devamlılığı ve eş zamanlı yeni projelerle devam edeceğini belirtti.

Üniversite olarak sadece eğitim öğretimle uğraşmanın yeterli olmadığını, şehrin sanatına , kültürüne de üniversite olarak dokunulmasının gerekliliğinden,  Kütahya’nın çinisi kadar çınarlarıyla, pınarlarıyla  muhteşem bir şehir olduğundan  bahsederek sözlerine şu şekilde devam etti;

Kütahya, Çanakkale ruhunu barındıran Dumlupınar’ıyla kahraman bir şehir! Kütahya; en az Amasya kadar, en az 3 Safranbolu kadar, en az 5 Beypazarı kadar tarihi bir şehir! Kütahya en az Bursa kadar Osmanlı, Konya kadar Selçukludur. Konya ne kadar Mevlana ise Kütahya o kadar Mevlana’dır. Kütahya, en az İstanbul kadar “sana dün bir tepeden baktım ey aziz Kütahya” denmeyi hak eden bir şehir! Kütahya,  hikâyesi olan bir şehir! kadim bir şehir! taşı toprağı altın, havası buram buram Anadolu kokan bir şehir! Dumlupınar Üniversitesi, vefalı bir üniversitedir. Yerli ve milli bir üniversitedir. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya’dır, Kütahya Dumlupınar Üniversitesidir.  

Diyerek ödül alacak projeler hakkında bilgiler vererek ve iyi bir gece olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Gecenin ilk ödülü; Yetim Gülerse Kainat Güler ,Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı, Bayanlar Lokali, KİŞGEM, Kültür Sanat Etkinlikleri gibi projeleriyle Kütahya Belediye Başkanı Kamil SARAÇOĞLUNA takdim edildi. SARAÇOĞLU yaptığı konuşmada; Kütahya’nın adını duyurma noktasında büyük bir gayret içerisinde olduklarını söyledi. Kütahya Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Yetim Gülerse Dünya Güler” projesi ile Kütahya'nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilme süreci hakkında konuşan Başkan Saraçoğlu, “Biz yerel yöneticiler olarak halkımıza söz verdiğimiz projeleri bir bir yerine getirme gayretinde olacağız; ama marifet iltifata tabidir derler. Böyle bir iltifat görmek bizleri mutlu etti. Yetimlerimiz, öksüzlerimiz ve şehitlerimizin çocuklarının hayalini gerçekleştirme konusunda hakikaten titiz bir çalışma izlemiştik. Hiçbir basın kuruluşuyla paylaşmadık, sosyal medyada hiçbir çocuğumuzun fotoğrafını ortaya koymadık. O proje kapsamında 267 çocuğumuza ulaşmıştık, hepsinin hayallerini gerçekleştirdik. Çocuklarımızın hayalini gerçekleştirmek, onlara destek olmak bizleri mutlu etti. UNESCO ile ilgili aldığımız ödül sadece Kütahya Belediyesi’nin değil, tüm Kütahya ilinin ödülüdür. Kütahya kadim bir şehir olduğunu dile getirdi ve Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ikinci müracaatında giren sadece Gaziantep vardı, biz ilk müracaatımızda kabul edildik. Bundan sonra da Kütahya’yı anlatmaya, tanıtmaya gayret göstereceğiz. Kütahya’yı kabuğuna çekilmiş bir şehir olarak görüyorlar; ama öyle olmadığını önümüzdeki günlerde ortaya çıkaracağız. Bizi bu ödüle layık gören üniversitemize teşekkür ediyorum. Bu ödüller bizim değil, Kütahyalı hemşehrilerimizin. Onlar adına bu ödülü aldım, onlar adına tüm ekibe teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Gecenin Diğer ödülleri ise;Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Macaristan Pecs Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Macaristan Fahri Konsolosu, Kütahyalı iş adamı İsmet Güral, Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Mustafa Demir ile öğrencileri Sema Nur Yılmaz, Ahmet Uygur ile Ece Güler, Aysel - Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet İren, Cahit Zarifoğlu İlkokulu Müdürü İdris Işıklı, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Müze Müdürü Metin Türktüzün, Yazma Eser Kütüphane Müdürü Halil Kahraman, Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi ekibi adına Ali Günhan, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Altınsoy, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği Genel Başkanı Süleyman Çankaya, Meydan Aşevi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazif Kocaçoban, Kütahya Çiniciler ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Sera AVM Müdürü Atakan Tahmas, Kanal 43 TV adına Genel Müdür Bahtiyar Ersoy, Gülümser Hatun Termal Tesisini Kütahya'ya kazandıran iş adamı Mete Tetik adına Otel Müdürü Ahmet Erdem, Girişimciler Emre Kul ile Nevzat Çoban, Yenidoğan İlkokulu Sınıf Öğretmeni Necmiye Tortop, Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. İsmail Karakuyu, Doç. Dr. Oktay Şahbaz, Doç. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, Engelsiz Hayat Proje Ekibi, DPÜ TV Ekibi, İnsanlık Ölmedi Ödülleri Proje Ekibi, Ramil Guliyev, Sevilay Can, Zalike Yaman gecede ödül alan isimler oldu.

 

Büyük gecenin sürprizi yine Üniversitemizin 25. Yıl Projeleri kapsamında düzenlenen  3 Kütahya Türküsünün farklı seslerle ve farklı mekanlarda çekilen video klipi ile  izleyicilerinden tam not aldı.

            Gecenin son ödülü olan onur ödülü ise; Kütahya’da kurum, kuruluş ve halkın gerçekleştirdiği projelere verdikleri destek, Kütahya’da kurumların birbirileri ile koordineli ve uyum içerisinde çalışmaları,  Kurumlar arası iletişim, kurumların halk ile iletişiminin başarılı bir şekilde yürütülmesi konusundaki üstün gayretleri dolayısıyla  Vali Ahmet Hamdi NAYİR’e takdim edildi. Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasında;

 Kütahya’ya emek veren isimlerin kıymetinin bilinmesi ve gelecek nesillere örnek olunması gerektiğini vurguladı. Dumlupınar Üniversitesinin 25. Yılına yakışır bir program hazırladığını belirten Vali Nayir, “İnşallah aldığım bu ödül benden önceki ödüllerin değerini düşürmez. Onlar gerçekten büyük projeler gerçekleştirerek ödül almışlar. Her şeyden önce üniversitemizin 25. Yılını kutlamak istiyorum. Kıymetli şehrimize kıymet katan üniversitemizin bir vefa örneği olarak, bir kadirşinaslık örneği olarak ilimize kıymet katanları düşünmesi ve 25. yılına yakışır bir program dahilinde bunu paylaşması gerçekten güzel. Bizim gerçekleştirdiğimiz projemiz yok; ama burada gerçekleşen projelerin hepsinde inşallah bizim de emeğimiz vardır. İlimizin kıymetini önce bizim bilmemiz lazım. Biz bu kıymetleri bildiğimiz sürece yaşayacak, biz bildiğimiz sürece gelişecek ve daha ileriye gidecek. Bize emek veren, kıymet veren herkesin kadrini bilip, bir vefa duygusuyla, kadirşinaslıkla onları yaşatmak, gelecek nesillere de örnek olmak dileğiyle bu programı hazırlayan herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi . Ödül Gecesi Fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

                                                                                                                     

DPU BASİN 

 

 

 

 

 

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 02 Şubat 2018, Cuma / 6355 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Basin ve Halkla Iliskiler Müsavirligi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler