TBMM Eski Başkanı Kalemli‘den, Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulumuza Kitap Bağışı

Kütahya‘nın Yetiştirdiği Önemli Siyaset ve Devlet Adamlarından Meclis Eski Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Bir Kısım Kitaplarını Domaniç Hayme Ana MYO‘ya Bağışladı. Kalemli, daha öncede Tavşanlı Anadolu Lisesi‘ne kitap bağışında bulunmuştu. Eski TBMM Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kalemli, Üniversitemiz Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu‘na kitap bağışında bulundu. Domaniç Hayme Ana MYO Müdürü Öğr. Grv. A.Bülent Gül, Eski TBMM Başkanlarından Doç. Dr. Mustafa Kalemli‘nin Domaniç Hayme Ana MYO Kütüphanesi’ne kitap bağışında bulunduğunu bildirdi.

MYO Müdürümüz Öğr. Grv. A.Bülent Gül, Eski Meslis Başkanı Doç.Dr. Mustafa Kalemli ile Tavşanlı'ya gelişleri esnasında bir görüşmede Domaniç Hayme Ana MYO ile ilgili bilgi verdim. Okul kütüphanesini yenileme ve zenginleştirme çalışması yaptığımızdan söz ettim. Müsait oldukları bir gün okulumuza davet ettim. Bu görüşmede, kendisinin de birçok kitabı olduğunu ve bu kitapların önemli bir kısmını Domaniç Hayme Ana MYO'ya bağışlayabileceğini ifade etti ve bağışlamak istediği kitapları okulumuza gönderdi. Kendisine müteşekkiriz." dedi.

Müdürümüz Öğr. Grv. A. Bülent Gül, Eski TBMM Başkanlarından Doç. Dr. Kalemli'nin kitap bağışından dolayı çok memnun olduklarını belirterek, " Sayın Eski Meclis Başkanımız Kalemli'nin bu bağışından son derece memnun olduk.  Sn. Rektörümüz Prof.Dr. Remzi Gören'in tensipleriyle Meslek Yüksekokulumuz Kütüphanesinin bir köşesini Sayın Kalemli'nin verdiği bazı kitaplarla,  Doç. Dr. Mustafa Kalemli köşesi oluşturduk." dedi.

Kalemli'nin daha öncede Tavşanlı Anadolu Lisesine kitap bağışında bulunduğunu kaydeden Gül, bir kısım tasnif çalışmalarından sonra Doç. Dr. Mustafa Kalemli'nin Meslek Yüksekokulu kütüphanesine kitap bağışlarının devam edeceğini söyledi.

DOÇ. DR. MUSTAFA KALEMLİ KİMDİR?

  • 26.03.1943 tarihinde Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Tavşanlı’da, liseyi Eskişehir’de bitirdi. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1967 yılında mezun oldu.
  • 1967-1968 yıllarında Sosyal Sigortalar Kurumu Tunçbilek Hastanesi Hekimi olarak görev yaptı.
  • 1968 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji kürsüsünde Asistanlığa başladı ve 1972 yılında ise Üroloji uzmanı oldu. Aynı yıl askere gitti. Ankara 800 yataklı Askeri Mevkii Hastanesi’nde Üroloji şefi olarak görev yaptı.1974 yılında terhis oldu ve Ankara Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği Başasistanlığına başladı.
  • 1976-1978 yılları arasında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Ankara Acil Yardım ve Trafik Hastanesi kuruluş çalışmalarına katıldı ve Başhekim Muavinliği görevini yaptı. Tekrar Ankara Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği Başasistanlığına döndü.
  • 1978 yılında Hamburg Üniversitesi Eppendorf Hastanesi’nde Androloji ve Böbrek Nakli konusunda özel çalışmalar yaptı. Aynı yılın Nisan ayında Ankara Üniversitesi Doçenti oldu. (28.04.1978)
  • 19 Eylül 1979-5 Ocak 1982 tarihleri arasında Antalya Tıp Fakültesi kuruluşunda görev aldı. Aynı fakültenin Üroloji Kürsüsü Başkanı ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.
  • 5 Ocak 1982-Haziran 1983 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Kurumu Tavşanlı Hastanesi Kurucu Başhekimi olarak görev yaptı.
  • Haziran 1983-25 Temmuz 1983 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Kurumu İzmir-Buca Hastanesi Üroloji Kliniği Şefliği görevinde bulundu.
  • 6 Kasım 1983 Genel Seçimlerine katılarak Kütahya’dan Milletvekili seçildi.
  • 13 Aralık 1983 tarihinde Çalışma Bakanlığı, 14 Aralık 1983 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na atandı. 17.10.1986 tarihine kadar bu görevde bulundu.
  • 17.10.1986 tarihinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na atandı ve 21.12.1987 tarihine kadar görev yaptı.
  • 29 Kasım 1987 Genel Milletvekili seçimlerinde tekrar Kütahya Milletvekili seçildi ve 21.12.1987 tarihinde kurulan Hükümette İçişleri Bakanlığı’na atandı. 31 Mart 1989 tarihine kadar bu görevi yürüttü.
  • İçişleri bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra TBMM üyesi olarak AT Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi , daha sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Parlamento Grubu Üyesi olarak görev yaptı. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Başkanvekilliğini yürüttü.
  • 24 Haziran 1991 tarihinde kurulan Mesut Yılmaz Hükümetinde ikinci kere İçişleri Bakanlığına, 26 Ağustos 1991 tarihinde yeni kurulan Orman Bakanlığına atandı. 12.11.1991-23.08.1993 tarihleri arasında ANAP GRUP Başkanvekilliği yaptı.
  • 25.01.1996-30.09.1997 Tarihleri arasında TBMM Başkanlığı yaptı.
  • Mesleği ile ilgili muhtelif kitapları vardır. İngilizce bilir, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 21 Kasım 2017, Salı / 497 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu ,

Bu Kategorideki Diğer Haberler