Gazi‘nin Oğlundan Çanakkale İzleri

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültürel Mirası Koruma Topluluğu tarafından, konuşmacı olarak Turgut Kaçmaz‘ın katıldığı Gazi‘nin Oğlundan Çanakkale İzleri Konferansı düzenlendi.

Atatürk tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen, 1994 yılında 110 yaşında vefat eden dünyanın en yaşlı son Çanakkale Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Emekli Öğretmen, Araştırmacı Turgut Kaçmaz konuşmasında şunları söyledi: “Sizler Çanakkale’de, Sakarya’da Dumlupınar’da savaşan dedelerin torunlarısınız. Çanakkale Gelibolu Savaşları Türk’ün, Kürt’ün, Alevi’nin, Yörük’ün, Türkmen’in omuz omuza vererek kazandığı bir ölüm kalım savaşıdır. Çanakkale; Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, gencinden yaşlısına kadar, bu vatan için canım feda olsun diyerek Çanakkale’ye koşanların yazdığı bir destandır. Benim babam vatanını, milletini, bayrağını, Mustafa Kemal Atatürk’ü sözde değil özde sevenlerdendi. Bende onun oğlu olarak özde sevenlerdenim. Genç arkadaşlarım; birlik beraberlik içinde olursanız bu vatan bölünmez. Türk gençliği bu vatanı böldürmez, bu bayrağı indirmez, bu ezanı dindirmez.”

Turgut Kaçmaz konferansta Çanakkale Şehitlerimizle ilgili yaşanmış duygu yüklü hatıraları anlatıp Çanakkale Savaşları’nda yaşanan büyük acıları, büyük mücadeleleri bir kez daha hatırlatarak gençlerin gerçek anlamda vatan ve millet sevgisinin ne olduğu hakkında düşünmelerini sağladı. Konferansın ardından Çanakkale Savaşları’nın fotoğraf ve savaş kalıntıları sergilendi. Katılımcılar bu sergiyi gezerek Çanakkale Savaşları’nda kazanılan büyük zaferi bir kez daha yaşadı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 09 Mart 2017, Perşembe / 1580 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Turgut Kaçmaz,

Bu Kategorideki Diğer Haberler