Mobbing Milli Bir İsraftır Konferansı Düzenlendi

Üniversitemiz İş Sağlığı Güvenliği Koordinatörlüğü tarafından Mobbing Milli Bir İsraftır Konferansı düzenlendi. Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

Konferans açılışında konuşan Üniversitemiz İş Sağlığı Güvenliği Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Aykul şunları söyledi: “İş Sağlığı Güvenliği Koordinatörlüğü olarak Üniversitemizde çeşitli uygulamaları hayata geçirdik. En önemli çalışmamız da iş ortamının psikolojik açıdan iyileştirilmesiydi. Önemli hedefleri olan üniversitemizde daha sağlıklı çalışma ortamını oluşturmak adına mobbing konusunda farkındalık yaratmak için bu konferansı düzenledik. Rektörlüğümüze katkı ve teşviklerinden dolayı teşekkür ederiz.”

Kütahya Mobbingle Mücadele Derneği Temsilcisi Doç. Dr. Veli Uz yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Mobbing iş yerine soğumaya neden olan, iş yerine aidiyeti etkileyen unsurdur. Bu konferansın düzenlenmesinde, iş ortamında huzurlu çalışmaya önem veren, bu konuda bizleri destekleyen Rektörümüze teşekkür ediyoruz.”

Türkiye Mobbing İle Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün verdiği konferansta şunları dile getirdi: “Mobbing; duygusal saldırı, psikolojik taciz, örgütsel saldırı, psikoterör, işkence, eziyet, iş yeri zorbalığı, yıldırma, bezdirme, duygusal linç ve rahatsız etmektir. Mobbing için üstün asta uygulamasının yanında; astlar üste yapabilir, eşit işte çalışanlar birbirine yapabilir. Mobbing fiziksel, cinsel ve ekonomik tacizler içermektedir. Tekrarlanır ve sistematiktir.”

Mobbing; sözel, davranışsal ve yasal işlemlerle yapılır diyen Türkiye Mobbing İle Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mobbing insanın önce ruhsal sonra fiziksel ve ekonomik dengesini bozan sosyal bir saldırganlık türüdür. İş yeri ile ilgili, bir kişi veya grup tarafından, seçilen kişi veya gruba karşı, muhtelif nedenlerle, belirli bir süre, sistemli ve tekrarlanan, insan onuru ile bağdaşmayan, eylem ve işlemlerle yapılan; mağdurun ekonomik, psikolojik, fiziksel ve sosyal statüsünde olumsuzluklar meydana getiren olayların bütünüdür.”

Mobbing’in nedenlerine de değinen Türkiye Mobbing İle Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün kurumsal, yönetimsel bireysel, sosyal ve hukuksal nedenlerle mobbingin oluştuğunu vurguladı.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 09 Ocak 2017, Pazartesi / 4231 defa okundu.

Etiketler : DPU, Mobbing,

Bu Kategorideki Diğer Haberler