I. Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi (ICAR-2016 Almaty/Kazakistan)

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün birlikte düzenlediği 1. Uluslararası Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi’ne 15 farklı ülkeden 150’e yakın bilim adamının katılımıyla başarı bir şekilde gerçekleştirildi.

1. Uluslararası Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi, Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlendi. Kongreye Kazakistan, Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kırgızistan, USA, Tayland, Afganistan, Makedonya başta olmak üzere 15 farklı ülkeden 150’e yakın bilim adamı katıldı. İlk günü açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede Türkiye’den gelen sanatçılar tarafından bir sergi düzenlendi. Açılış konuşmalarını Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Yabancı Diller ve Mesleki kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Niyazi Kurnaz ve Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek yaptı.

Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, konuşmasına Avrasya Araştırma Enstitüsü’ne, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’ne ve Üniversitemize teşekkür ederek başladı. Yılmaz, Afro-Avrasya bölgesinin insan medeniyetinin, ekonomisinin ve kültürünün kadim tarihinin merkezi olduğunu ifade etti.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise, konuşmasına Avrasya Araştırma Enstitüsü ve kongreyi destekleyen kurumlara teşekkür ederek başladı. Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin vefatının 850. yıl dönümünde Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak UNESCO nezdinde yapılan girişimler ile bu yılı Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan ettirdiklerini ifade etti. Bu yıl içerisinde Kazakistan, Türkiye ve Türk dünyasının değişik ülkelerinde 25 başlık altında 250 faaliyetin düzenlenmekte olduğunu ve bu kongrenin de bu faaliyetler içinde yapıldığını belirten Yıldız, Avrasya Araştırma Enstitüsü ile Avrasya bölgesi üzerine başarılı çalışmaların yapıldığını kaydetti. Yıldız, Dumlupınar Üniversitesi ile birlikte daha geniş Afrika açılımının önemine değindi.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürümüz Doç. Dr. Niyazi Kurnaz’ın Konuşmasında; Kongrenin amacının, akademisyenlerin çalışmalarını, bölge meseleleri ve sorunlarına dair yeni bulgularını ve görüşlerini ve bu konulara yönelik yöntem ve yaklaşımlarını paylaşmaları için her yıl düzenlenerek ortak bir merkez haline getirmektir. Kongre Afro-Avrasya şehirlerinin akademik ve entelektüel çevrelerde var olan eğilimlerinin keşfedilmesine de hizmet ediyor. Kongrenin her yıl farklı bir Afro- Avrasya ülkesinde düzenlenmesi planlanıyor. 2016 yılı UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesi kapsamında kongrenin bir başka amacı da Hoca Ahmet Yesevi ve ondan ilham alan öğrencilerinin takip ettiği yoldan giderek Afro-Avrasya coğrafyasındaki şehirlere kongreyi taşımak olacak. Bu yılın temasının ise "Afro-Avrasya Ülkelerinde Devlet, Toplum, Bilgi ve Bilgi Teknolojisi" olduğunu belirtti. Bu kapsamda Afro-Avrasya ülkelerinde bilgi teknolojilerinin toplum ve politika üzerinde etkileri değerlendirilmeye çalışılarak, ayrıca Afro-Avrasya’yı ilgilendiren farklı konulara da yer verildi.

Kongrenin kapanış yemeğinde; düzenleme kurunda yer alan Doç. Dr. Niyazi Kurnaz, Doç. Dr. Özgür Önder, Yrd. Doç. Dr. Halil Adıyaman, Yrd. Doç. Dr. Hakan Arıdemir ve Yrd. Doç. Dr. Özer Özçelik tarafından kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen Avrasya Araştırmaları Enstitüsü ve otel personeline teşekkür plaketi ve hediyeler verilmesinin ardından teşekkür konuşmaları ile kongre sona erdi. 

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürümüz Doç. Dr. Niyazi Kurnaz Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresinin ikincisinin 24-25-26 Nisan 2017 Tarihinde İspanya (Endülüs) te, üçüncüsünün ise 13-14-15 Eylül 2017 tarihinde Arnavutluk (Durres)’te düzenlenecek olduğunu belirterek; sosyal bilimler alanında çalışma yapan tüm akademisyenleri kongreye katılmaya davet etti.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 18 Ekim 2016, Salı / 1797 defa okundu.

Etiketler : DPU, I. Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi ,

Bu Kategorideki Diğer Haberler