735. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri

Gündüz Alp‘in Eşi, Ertuğrul Gazi‘nin Annesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi‘nin Ninesi, Hayme Ana (Devlet Ana) için Kütahya‘nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyü’ndeki kabri başında bu yıl 735. anma töreni düzenlendi.

Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenliklerine Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Orhan Sarıbal, MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Vali Yardımcısı Hüdayar Mete Buhara, Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, 23, 24 ve 25. Dönem MHP Kütahya Milletvekili Âlim Işık, Kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, Diriliş Ertuğrul dizisinde Süleyman Şah'ın eşi ve Ertuğrul Gazi’nin Annesi Hayme Ana karakterini canlandıran tecrübeli oyuncu Hülya Darcan, daire müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri kapsamında düzenlenen tören, Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyelerinin Hayme Ana'nın türbesini ziyaret edip, dua okuması ve anı defterinin imzalanmasıyla başladı. Daha sonra Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri törene katılanları ve halkı selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören şehitlerin aziz ruhları için okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Ata Sporları ve Binicilik Topluluğu gerçekleşen etkinliklerde görev alarak geleneksel ata sporlarımızı şenliklere katılanlara tanıttı. Ayrıca; Bursa Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk Kulübü Ekibi ile İnegöl Mehteran Bölüğü gösteriler sundu. Tören yörük otağına kadar yapılan temsili göç yürüyüşü ile sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 05 Eylül 2016, Pazartesi / 3804 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, 735. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri,

Bu Kategorideki Diğer Haberler