Gediz MYO Moda Tasarım Programı Öğretim Görevlilerimiz Bakü’de Düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumuna Katıldı

Gediz Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerimiz Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan 3. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’na katıldı.

Niğde Üniversitesi, Kazakistan Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi, Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi, Bakü Avrasya Üniversitesi, Kırgızistan Eastern/Mahmud Kaşgari-Barskani Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle yapılan sempozyuma 226'sı Türkiye'den olmak üzere toplam 426 akademisyen katıldı.

Sempozyumda, Türk Dünyasını ilgilendiren dil, edebiyat, din, eğitim, tarih, sosyoloji, sanat, çevre, arkeoloji, sanat tarihi, uluslararası ilişkiler, Türk dünyası ilişkileri, iletişim, işletme, yönetim ve ekonomi, kadın ve cinsiyet sorunları gibi disiplinlerde akademik konular tartışıldı. Konuyla ilgilenen akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesine vesile olan bu sempozyum, nitelikli bilgi üretimine katkı sağlamış ve yeni bakış açıları sunmuştur.,

Sempozyumun 1. gününde Türk Cumhuriyetlerinin ve topluluklarının kültürel unsurlarının, dans, müzik, kıyafet, gelenek ve göreneklerinin yansıtıldığı “Kökümüz Bir, Türk’üz" adlı festivalin ardından Türk Şehitliği, Fahri Hıyaban Ziyareti ve Sempozyum Gala Kokteyli yapıldı.

Sempozyuma bildirileri ile katılan Gediz Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerimiz, Öğr. Gör. Melahat Aydıner: “Türklerin İnanç Sistemleri ve Dinlerinin Giyim Kuşam Kültürüne Etkileri”, Öğr. Gör. Nuran Ocakoğlu: “Türk Kültüründe Kına Gecesi Geleneği ve Kütahya Yöresi Kına Gecesi Kıyafetlerinden Günümüze Bir Uyarlama”,  Öğr. Gör. Fatma Seçil Karayel: “Türk Kültüründe Yer Alan Lale Motifinin Giysi Tasarımında Kullanılması”, Öğr. Gör. Bahriye Kıcıroğlu-Dilek Karayiğit: “Esma Ül Hüsna’nın Üst Beden Erkek ve Kadın Giysi Tasarımında Kullanımı”, Öğr. Gör. Hülya Karaoğlan: “Anadolu’da İlk Dokuma Sanatı (M.Ö II. Bin’ de Arkeolojik Buluntular Işığında)” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 03 Haziran 2016, Cuma / 1750 defa okundu.

Etiketler : DPU, Gediz Meslek Yüksekokulu,

Bu Kategorideki Diğer Haberler