Tip Fakültesi Ögretim Üyelerimizin Çalismalari Uluslararasi Katilimli Kongrede Poster Ödülüne Layik Görüldü.

Tip Fakültemiz Biyokimya Anabilim Dali ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel Koçak, Tibbi Biyoloji Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Azmi Yerlikaya ve Tibbi Farmakoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Özyigit’in “Evaluation of antiproliferative and antimetastatic effects of heparin and erythropoietin on B16F10 melanoma cell line” baslikli çalismalari Klinik Biyokimya uzmanlari tarafindan 16-20 Eylül 2014 tarihleri arasinda düzenlenen ve uluslararasi katilimli “Kongre & Lab Expo 2014”de Poster 3.’lük ödülü almayi basardigi bildirildi.

Ödül alan çalismayla Ilgili su bilgiler verildi: “Çalismada ögretim üyelerimiz kanser tedavisi için yeni bir yaklasim gelistirmek amaciyla B16F10 melanoma hücre kültürü üzerinde heparin ve eritropoietinin etkilerini tek baslarina ve kombine olarak denemislerdir. Kanser hastalarinda kemoterapötik ilaçlarin yol açtigi anemiyi önlemede kullanilan eritropoietinin son zamanlarda tümör büyümesini tesvik ettigine ve apoptozis denilen hücre ölümünü de engelledigine dair bulgular mevcuttur. Bu da eritropoietinin kanser hastalarinda anemiyi önlemede kullanilmasi üzerinde soru isaretlerinin ortaya çikmasina yol açmistir. Heparin ise eritropoietinin aksine tümör ölümünü uyardigi düsünülmektedir. Ögretim üyelerimizin in vitro sartlarda melanoma hücre kültürü üzerinde yaptiklari çalismada eritropoietinin kanser hücre büyümesini istatistiki olarak anlamli derecede uyarmadigi, fakat heparinin kanser hücre göçünü önemli derecede azaltigini göstermislerdir. Bu da eritropoietinin tümör büyümesini artirip-artirmagi üzerinde daha kapsamli ve ileri çalismalar yapilmasi gerektigini, heparinin ise özellikle metastazi önemlede potansiyel bir anti-kanser ilaç olabilecegini göstermektedir.”  

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 26 Kasım 2014, Çarşamba / 1963 defa okundu.

Etiketler : DPU, Kütahya, Tip Fakültesi, Biyokimya, Yrd. Doç. Dr. Emel Koçak, Doç. Dr. Azmi Yerlikaya, Yrd. Doç. Dr. Filiz Özyigit, Kongre & Lab Expo 2014,

Bu Kategorideki Diğer Haberler