DPÜ’de Filistin İçin Büyük Kermes

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, öğrencilerimiz tarafından başlatılan Filistin’e Destek İsrail’e Tepki eylemleri kapsamında düzenlenen kermese ev sahipliği yaptı.

Üniversitemizde Filistin Yararına Kermes düzenlendi.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi önünde düzenlenen ve öğrenci topluluklarımız ile Kütahya’daki sivil toplum kuruluşlarının stant açtıkları ve geliri Filistin’e bağışlanacak kermese personelimiz, öğrencilerimiz ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

REKTÖR KIZILTOPRAK: GAZZE TÜRKLER İÇİN VİCDAN MEKÂNIDIR

Stantları gezerek alışveriş yapan, ürünlerin satışında öğrencilere yardım eden Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, burada yaptığı açıklamada Filistin meselesinin bir insanlık davası olduğunu söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti:

İnsanlık büyük bir sınavdan geçiyor. DPÜ öğrencileri Avrupa'da ve ABD'deki üniversitelerde yayılan vicdan ve merhamet hareketine yürüyüş ve oturma eylemleriyle destek olmaya çalışıyor. Filleri yenen kuşlar, ateşi söndüren karıncalardı anlayışıyla öğrencilerimiz ve sivil toplum kuruluşları hazırladıkları yiyecekleri Filistin yararına satışa sundu. Gazze, biz Türkler için bir vicdan mekânıdır. Yüreğimiz insanlıktan yana ses verdiği için biz Gazze'nin tarafındayız.

FİLİSTİN, DPÜ’NÜN GÜNDEMİNDEN HİÇ İNMEDİ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi düzenlediği etkinliklerle, Filistin’de yaşanan insanlık suçlarının karşısında durmaya etkin şekilde devam ediyor.

7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Filistin’de yaşanan insanlık suçlarını sürekli gündemde tutan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, il protokolünün de katıldığı sayısız etkinlikte önce bölgedeki güncel durumu ele alan söyleşiler düzenledi. Ardından da meselenin tarihi geçmişini ele alan konferanslar gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Filistin’de yaşanan insan hakları ihlallerini yerel ve ulusal basında duyurmak adına başta konferanslar olmak üzere, sergiler, söyleşiler düzenlemiş bu etkinliklere öğrencilerimiz de yoğun ilgi göstermiştir. 

DPÜ’NÜN FİLİSTİN HASSASİYETİNİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DA PAYLAŞIYOR

Etkinliklerinde Filistin konusundaki hassasiyetin paylaşılması ve büyütülmesini merkeze alan DPÜ, en kapsamlı etkinliklerini sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde düzenledi. 

Evliya Çelebi Yerleşkemizde ve ilçelerimizdeki birimlerimizde sivil toplum kuruluşlarıyla düzenlenen yürüyüşler ve dayanışma çadırı etkinlikleri, STK'ların üniversitemizin Filistin hassasiyetine katkı sunduğu etkinlikler oldu.

FİLİSTİN KONULU ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR

Filistin Yararına Kermes, son yedi ayda DPÜ’nün ev sahipliğinde düzenlenen en geniş katılımlı etkinlik olsa da son etkinlik olmayacak. 

“İki Türk Bir Filistinli Öğrencinin Gözüyle Gazze” başlıklı sergi, 17 Mayıs Cuma günü Güzel Sanatlar Fakültemizin ev sahipliğinde yapılacak.

Filistin ve İsrail ilişkilerinin Türkiye’nin Akdeniz’deki varlığına etkilerinin ele alınacağı ve Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın konuşmacı olacağı “Filistin - İsrail ve Mavi Vatan” konferansı ise 21 Mayıs Salı günü saat 14.00’te İİBF Amfi-2’de düzenlenecek.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 16 Mayıs 2024, Perşembe / 728 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler