Gediz MYO’dan Kutadgu Bilig Konferansı

DPÜ Gediz Meslek Yüksekokulu tarafından Kütahya il merkezindeki Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde Kutadgu Bilig başlıklı konferans düzenlendi.

DPÜ Gediz MYO, Kütahya’da Kutadgu Bilig Konferansı düzenlendi.

Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Oku/Yorum Yazı/Yorum Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte Gediz MYO’da görev yapan öğretim üyemiz Doç. Dr. Hakan Değirmenci Kutadgu Bilig Okumaları etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

Okul Müdürü Ahmet İren’in açılış konuşmasını yaptığı panelde, önce Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Alperen Ünlü, Hüseyin Yaşar, Fatma Çakır; Nafi Güral Fen Lisesi öğrencileri Büşra Yıldız, Hidanur Çaycı, Ayşe İrem Aydın ve Tavşanlı Fen Lisesi öğrencileri Elifnaz Yılmaz, Ömer Tuğşad Akbaş ve Süeda Emine Soylu bildirilerini sundular. 

Sunumların ardından konuşmasına başlayan Doç. Dr. Hakan Değirmenci, Kutadgu Bilig ve eserin yazarı Yusuf Has Hacib'in tarih sahnesine çıktıkları toprakları anlatarak eserin Türk tarihi, kültür ve irfanı açısından önemine değindi. Eserin ortaya çıktığı Balasagun, Kaşgar ve Horasan bölgesini her Türk vatandaşının gidip görmesi gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “Tarihi, Türklerin yaşadığı coğrafyayı gezerek anlamak lazım. Çünkü o bölgeler bizim gönül coğrafyamızdır. Nasıl okumaya kendi yazarlarımızdan başlamamız gerekiyorsa gezmeyi de oralardan başlamak gerekiyor" dedi. 

Konuşmanın sonunda panelist öğrencilere ve Doç. Dr. Hakan Değirmenci’ye okul müdürü tarafından birer teşekkür belgesi takdim edildi.

PROF. DR. KIZILTOPRAK: DPÜ'NÜN BİRİKİMİNİ ÜNİVERSİTE DIŞINA TAŞIYACAĞIZ

Etkinliğin Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin paydaşlarıyla iş birliğine güzel bir örnek olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, “Akademik personelimizle yaptığımız toplantılarda DPÜ’nün eğitim verdiği her alanda sahip olduğu birikimi üniversite dışına taşıması gerektiğini ifade ettik. Bu etkinlik de kurumlar arası iş birliği anlamında güzel bir örnek teşkil ediyor. Öğretim üyelerimizin gerek kamu gerekse özel sektörle yaptıkları iş birlikleri ve etkinlikleri artırmayı sürdüreceğiz" dedi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 28 Şubat 2024, Çarşamba / 360 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler