DPÜ Gediz MYO’da Kadın Hakları Konferansı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gediz Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanlığı tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün önemine binaen Kadın Hakları konulu konferans gerçekleştirildi.

DPÜ Gediz Meslek Yüksekokulunda Kadın Hakları konulu konferans düzenlendi.

Gediz MYO Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Esra Işık, üniversitemiz avukatlarından Yılmaz Sukuşu ile Gediz İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görev yapan Psikolog Fatma Gül Yıldırım ve Psikolojik Danışman Mehmet Yıldız'ın konuşmacı olduğu etkinliğe Gediz MYO Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kavasoğlu, Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Etkinlikte ilk sözü alan Dr. Öğr. Üyesi Esra Işık, Şiddet ve Şiddet Türleri başlıklı sunumunda temel insan hakları ihlali olarak şiddet ve şiddet türlerinden hareketle kadına yönelik şiddet sorununu analiz etti. Av. Yılmaz Sukuşu, Kadın Hakları Yönünden 6284 Sayılı Kanun hakkında bilgi verdikten sonra kanun önünde eşitlik ilkesi, ailenin korunması ve çocuk hakları hususunda ilgili kanuni düzenlemeleri açıkladı. Av. Yılmaz Sukuşu, 6284 sayılı Kanun kapsamındaki mülki amirler ve hakim tarafından verilen koruyucu ve önleyici tedbirleri belirterek kanun kapsamında kadınların nerelere başvuru yapabileceği ve haklarından nasıl yararlanabileceğini belirtti.

BAKANLIĞIN KADINLAR İÇİN HİZMETLERİ ANLATILDI

Gediz İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görev yapan Psikolog Fatma Gül Yıldırım kadının ailedeki yerini anlattığı konuşmasında, bu rol üzerinden aile kavramının ne olduğu, kadının aile içindeki maruz kaldığı eşitsizlik alanlarını dile getirdi. Psikolojik Danışman Mehmet Yıldız ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kadınlara yönelik hizmetlerini anlattı. Bu kapsamda ŞÖNİM, Kadın Konuk Evi gibi hizmetlerden bahseden Mehmet Yıldız, Gediz özelinde de İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün kadınlara yönelik çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Konferans sonunda MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kavasoğlu ve Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, Dr. Öğr. Üyesi Esra Işık, Avukat Yılmaz Sukuşu, Psikolog Fatma Gül Yıldırım ve Psikolojik Danışman Mehmet Yıldız'a teşekkür belgesi sundu.

Etkinlik fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 05 Aralık 2023, Salı / 574 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi, dpü gediz meslek yüksekokulu,

Bu Kategorideki Diğer Haberler