Rektörümüz Filistin Türkiye’nin Neyi Olur? Konferansında Konuştu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi iş birliğinde düzenlenen “Filistin Türkiye’nin Neyi Olur?” başlıklı konferansta bilgi ve düşüncelerini paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Filistin Türkiye'nin Neyi Olur? başlıklı konferansta konuştu.

Düzce Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İslam Hukukçusu Prof. Dr. Salih Tuğ, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Öztürk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi Prof. Dr. Nedim Sözbir'i makamında ziyaret eden Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak Düzce Üniversitesinin yürüttüğü proje ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

PROF. DR. NEDİM SÖZBİR: GÖZYAŞLARI ADALETE DUYULAN ÖZLEMİ TÜM DÜNYAYA HAYKIRIYOR

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Nedim Sözbir, Filistin ile Türkiye’nin tarihsel bağlarının olduğuna vurgu yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun bu coğrafyayı dört yüz yıl barış içinde yönettiğinin altını çizen Prof. Dr. Nedim Sözbir, bugün gelinen noktanın ise, katledilen çocukların ve insanların gözyaşlarının adalete duyulan özlemi tüm dünyaya adeta haykırdığını ifade etti. Üniversite olarak bugüne kadar Filistin için yapılabilecek her türlü desteğin sağlandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, bundan sonra da imkânlar dâhilinde ne yapılabilirse onun yapılacağını söyledi. Bilgi ve birikimini paylaşmak için gelen Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’a teşekkür eden Rektör Sözbir, konferansın yararlı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

PROF. DR. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK: YANI BAŞIMIZDA KAN VE GÖZYAŞI VAR

Açılış konuşmasından ardından sunumunu yapmak için söz alan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, 7 Ekim’den beri yanı başımızda kan ve gözyaşı olduğunu ifade ederek Türklerin dört yüzyıl hakim sürdüğü o topraklarda barış ve huzurun olduğuna vurgu yaptı.

Türklerin Filistin ile ilişkisinin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kızıltoprak, Türklerin kökeni hakkında bilgi veren tarih, tefsir ve kısas-ı enbiya gibi İslam kaynaklarında, Hz. Nuh’un oğlu Yafes’in Türklerin ve Hazarların atası olarak kabul edildiğini söyledi.

Büyük Türk Komutanları Alparslan’ın, Yavuz Sultan Selim’in, Selahaddin Eyyübi’nin Gazi Mustafa Kemal’in, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in babasının dedesinin ayak izleri olduğunu, Peygamberimizin dedesinin mezarının orada bulunduğunu ifade eden Kızıltoprak, tüm bunların yanında Filistin’in gönül coğrafyamızın merkezinde yer aldığını dile getirdi

"ARAPLAR TOPRAKLARI SATTI İFADESİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

'Araplar topraklarını sattı' gibi ifadelerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını dile getiren Rektör Kızıltoprak, Kudüs’e hakim olmak için belirli aralıklarla tarihin bazı dönemlerinde savaşın ve mücadelenin olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kıbrıs’ta garantörlük görevini üstlendiğinden beri nasıl barış ve huzur sağlandıysa, Filistin’de de üsleneceği garantörlükle, oraya da barışı ve huzuru getireceğini vurguladı.

"SEMAYA ULAŞAN ÇOCUKLARIN ÇIĞLIKLARI KARŞILIK BULACAK"

Filistin’de yaşananların insanlığa zarar verdiğini söyleyen Kızıltoprak, “Biz Türküz, Müslümanız ama her şeyden önce insanız. 7 Ekim’den buyana 15 bin insanın can verdiği Filistin barışa kavuşacak. Semaya ulaşan çocukların çığlıkları karşılık bulacak. İstiklâl Harbi’nde 7 devlete karşı duran devletimiz burada da zulme dur diyecek. Vicdanı olan herkes bu zulme sessiz kalamaz. Ben orada canı pahasına topraklarını savunan, bu zulme direnen Filistinlileri gönülden destekliyorum. Kazanacaklarından eminim. Beni davet ettiğiniz için ve dinlediğiniz için teşekkür ediyorum” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konferans kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Salih Tuğ, Filistin’e sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak “Bu şehre sahip çıkmak medeniyete, tarihe, insanlığa sahip çıkmak demek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferans, hediye takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.

Haberi Paylaş

Basın Yayın Halkla İlişkiler - 28 Kasım 2023, Salı / 500 defa okundu.

Etiketler : dpü, kütahya, kütahya dumlupınar üniversitesi,

Bu Kategorideki Diğer Haberler